TRNAVA. Študenti vytvorili Eko-mapu Trnavského kraja. Na nej možno nájsť biofarmy, náučné chodníky, školy, zberné dvory odpadu, chránené stromy, biopotraviny, opravy, servisy, cyklotrasy, parky, kompostárne, alternatívne elektrárne a ďalšie dôležité informácie v Trnave, Senici, Šamoríne, Galante, Piešťanoch, Veľkom Mederi a v iných mestách kraja. Informovala o tom Jana Koťková, koordinátorka projektu Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.
"Zelené miesta sú lokality, ktoré nám pomáhajú žiť zdravšie a viac v súlade s prírodou. Tieto eko miesta v školskom roku 2011/2012 spoznávali a mapovali aj študenti 10 stredných škôl v Trnavskom kraji v rámci projektu Školy tvoria Eko-mapu Trnavského kraja," uviedla koordinátorka s tým, že študenti zmapovali spoločne 220 miest.
Tipy na tzv. eko body posielala aj trnavská verejnosť a svoju prácu urobilo aj Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktoré projekt koordinovalo. "Výsledok našej spoločnej práce je viac ako 350 bodov na Eko-mape Trnavského kraja a tento počet stále narastá," pokračovala.
Podľa slov Koťkovej študentom sa projekt páčil. Mapovali najmä počas hodín zemepisu a environmentálnej výchovy. Ocenili najmä, že mapovanie ich vytiahlo zo školských lavíc do terénu.
"Či sneh, či dážď, či vietor, alebo pálivé slnko, išli sme. Naším heslom bolo V zdravom tele zdravý duch," povedala študentka Obchodnej akadémie vo Veľkom Mederi. Rekordéri v pridávaní bodov boli študenti Gymnázia Imre Mádacha v Šamoríne, ktorí prispeli na Eko-mapu 77 zelenými bodmi.
Projekt Eko-mapa podporil Trnavský samosprávny kraj. Eko-mapa nebola vytvorená len v Trnavskom kraji, ale aj v Bratislavskom, Košickom, Trenčianskom, Banskobystrickom a Prešovskom. Celkovo je na Eko-mape takmer 1400 zelených bodov.