Hydrogeológovia skúmali v Zelenči aj obecnú studňu, ktorú využíva aj škola a materská škola. Momentálne platí zákaz konzumácie vody, ktorá z nej pochádza.
ZELENEČ. V závere tohto mesiaca si bude môcť Zeleneč povedať hotovo a konečne sa na začiatku 21. storočia zaradí medzi obce, ktoré majú funkčný obecný vodovod.
Napriek tomu, že obec patrí medzi rozvinuté sídla, táto dôležitá súčasť jej chýbala a obyvatelia doteraz používajú svoje vlastné zdroje vody. Nie však vždy vhodnej na konzumáciu.
Starostke Daniele Mizerovej sa v predchádzajúcom volebnom období podarilo získať z grantov štátu a Európskej únie peniaze s 5 percentnou účasťou obce v celkovom objeme 4,2 milióna eur, aby sa konečne mohli do výstavby pustiť. Práce začali v apríli uplynulého roka.
"To je tak, kým vodovod nebol, ľudia boli nespokojní, že nie je. Teraz, keď sme im vodu zaviedli až pred dom, tak zvažujú, či sa vôbec naň pripoja," zhrnul situáciu v obci súčasný starosta Ivan Ranuša.
Ich dôvody chápe, ide o peniaze. Voda nie je lacná a obec ju v začiatkoch nemôže predávať za inú cenu, ako ju od Trnavskej vodárenskej spoločnosti bude nakupovať. "Niektorí to riešia tak, že pitnú vodu si privedú iba do kuchyne, na zostatok budú naďalej využívať vodu zo studne," povedal.
Želanie vedenia obce, aby sa pripojili všetky domácnosti, asi zostane nateraz nevypočuté. "V súčasnosti je to viac ako polovica, ďalší sa asi budú pripájať neskôr a niektorí možno vôbec, " dodal starosta.
Ľudí v rozhodovaní príliš neovplyvnilo ani nedávne zistenie hydrogeológov, ktorí robili vrt v blízkosti Zelenča v súvislosti s novou obslužnou zónou. V podzemných vodách a neskôr aj zo vzoriek vody zo studní zistili kontamináciu nebezpečnými chlórovanými uhľovodíkmi.
Znečistenie pravdepodobne pochádza zo vzdialenejšieho zdroja výrobného areálu Johns Manville alebo bývalého závodu TAZ v Trnave. Medzi preskúmanými bola tiež obecná studňa, ktorú využíva aj škola a materská škola.
"Hygienici z dôvodu prekročenia limitov vydali zákaz konzumácie. Pre deti sme zabezpečili dodávku pitnej vody prostredníctvom cisterien. O zisteniach som upozornil na obecnej webovej stránke a hneď ma obvinili, že takto nadháňam nových klientov na pripojenie k vodovodu," konštatoval Ranuša.
Dodal, že aj pre tento prípad platí úmera, že čím viac domácností bude pripojených, tým ľahšie sa vykryjú prevádzkové náklady a odrazí sa to na cene vody.