TRNAVA. Zakladateľ a spolumajiteľ svetoznámej spoločnosti Eset Miroslav Trnka podpísal tento týždeň kúpnu zmluvu na dva historické domy v centre Trnavy. Na účet radnice tak pribudne 1,2 milióna eur, ktoré trnavský rodák ponúkol vo verejnej obchodnej súťaži. Podľa znaleckého posudku mali domy hodnotu 683-tisíc eur.
Mesto Trnava pripravuje na predaj aj ďalšiu historickú budovu, ktorá bola v 16. storočí skladom pušného prachu a materiálu na delové gule. Budova približne z roku 1500 v druhej polovici minulého storočia slúžila na reštauračné účely. Samospráva ju pred pätnástimi rokmi zrekonštruovala, vrátila jej názov Pracháreň a snažila sa v nej prevádzkovať reštauráciu. Neskôr rozsiahly objekt v blízkosti radnice prenajala. Už štyri roky je rozľahlá budova voľná a zdevastovaná. Trnava dostala približne pred štyrmi rokmi ponuku na jej kúpu za takmer 700-tisíc eur, vtedy ju vedenie radnice odmietlo.
Podľa aktuálneho znaleckého posudku je hodnota budovy aj s pozemkom 600-tisíc eur, najmenej toľko chce samospráva dostať za národnú kultúrnu pamiatku aj vo verejnej obchodnej súťaži. Zaradenie budovy na predaj mali poslanci schvaľovať už na budúci týždeň. "Materiál o predaji tejto budovy bol pripravený na rokovanie mestského zastupiteľstva, ale bude stiahnutý. Letné mesiace nie sú najvhodnejšie na takýto predaj, k materiálu sa poslanci vrátia neskôr,“ povedal hovorca trnavskej samosprávy Pavol Tomašovič.
Trnava v posledných troch rokoch ponúkla na predaj viaceré staré domy v centre mesta, záujem o ne až do ponuky Miroslava Trnku nebol takmer žiadny.