Aj napriek finančným sankciám a hrozbám veľkoplošných požiarov sa ľudia vypaľovania zrejme neobávajú.
TRNAVA. Počet prípadov vypaľovania suchých tráv z týždňa na týždeň narastá. Podľa Mariána Hrušku, odborného inšpektora a špecialistu Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trnave, spravidla k nim dochádza hlavne v jarnom období. Pre tohtoročnú teplú a suchú jar počet zásahov výrazne stúpol.
Najčastejšie sa vypaľuje v okrese Hlohovec
„V tomto roku sme zatiaľ zaznamenali celkovo 342 prípadov, z toho najčastejšie, až 102 krát, vypaľovali trávu v okrese Hlohovec,“ povedal Hruška. Viac ako polovicu prípadov z hlohovského okresu evidujú v povodí Váhu. Najproblémovejšou je Sihoť.
„Pozdĺž rieky Váh sa nachádza veľká záhradkárska oblasť s množstvom chatiek a prístreškov. V jarných mesiacoch sa v tejto lokalite pohybuje veľké množstvo ľudí. Až na pár výnimiek, pri preventívnych kontrolách sa nám nepodarilo zistiť pôvodcov vzniku požiaru, pretože na týchto miestach sa väčšinou už nikto nenachádzal,“ pokračoval Hruška. Ďalšie prípady riešili pri aj železničnej trati vedľa rieky Váh. Suchá tráva však podľa Hrušku mohla vzbĺknuť aj od iskier premávajúcich vlakov. V trnavskom okrese evidujú 44 zásahov, v piešťanskom a skalickom menej ako tridsať.
V priebehu tohto roku vyhlásili v okrese Trnava stav zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru kvôli poveternostným podmienkam. Umožňuje to zákon. „V tomto čase je zakázané spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve, zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde by sa mohol rozšíriť a dodržiavať všetky zásady protipožiarnej bezpečnosti v prírodnom prostredí,“ informoval Róbert Simeonov, vedúci oddelenia požiarnej prevencie HaZZ v Trnave. Ak počet požiarov klesne, zákaz zrušia.
Kontrolujú najmä počas víkendov
V tomto období, najmä počas víkendov, hasiči kontrolujú a monitorujú miesta v celom kraji, kde dochádza k vypaľovaniu tráv najčastejšie. Prichytili už niekoľko osôb, ktorým na mieste udelili blokové pokuty. „Najviac prípadov sme zaznamenali v marci, od 16. do 25. 3. sme počas monitoringu terénu udelili 14 blokových pokút v celkovej výške 200 eur,“ spresnil Simeonov. Fyzickým osobám hrozia sankcie do výšky 100 eur v blokovom konaní, v priestupkovom sa táto pokuta môže vyšplhať až na 331 eur. Podnikateľom môžu vyrubiť pokutu až do výšky 16 596 eur.
Podpaľovanie suchých porastov je zložité dokázať. „Je to veľmi problematické, pretože prichytení občania sa vyhovárajú, že porasty nezapálili oni, že to len strážia, aby sa oheň nerozšíril. Požiarni inšpektori však už s týmito prípadmi majú skúsenosti a vedia, ako v týchto prípadoch postupovať,“ vysvetlil Simeonov.
K vypaľovaniu najčastejšie dochádza na súkromných pozemkoch v extraviláne či intraviláne obcí. „Obzvlášť nebezpečné je vypaľovanie trvalých porastov v blízkosti lesných porastov,“ dodal Simeonov. Požiare trávnatých porastov sa nevyhýbajú ani mestám. Najmä na perifériách, kde sa pravidelne nekosí, vznikajú požiare od ohorkov cigariet vyhodených z vozidiel prípadne neopatrnosťou detí a dospelých.