Pamiatkari po zistení archeológov požadujú, aby sa do budúcej dlažby prezentovala nájdená architektúra, tie línie stavieb, ktoré boli doteraz skryté pod zemou.
TRNAVA. Archeologický prieskum v Trnave na Hornopotočnej ulici hľadal odpoveď na otázku, aké bolo osídlenie v časti, kde mesto teraz pripravuje výstavbu Univerzitného parčíka. Hoci sa nachádza v úplnom centre Trnavy, doteraz chýbajú ucelené poznatky o tom, ako a kedy na ňom Trnavčania v predchádzajúcich storočiach stavali svoje domy.
Práce archeologický tím pod vedením Jozefa Urminského končí, chýba ešte prekopať časť doterajšieho parkoviska, ktorá nie je majetkovo vyrovnaná, nepatrí mestu a nie je jasné, či to situácia umožní.
"Pre parčík bolo treba odstrániť terén do hĺbky 40 centimetrov a my sme mohli takto odkryť koruny murív zaniknutých domov, ktoré boli zbúrané v 60. rokoch 20. storočia a umožniť geodetické zameranie," povedal Urminský. Okrem toho urobili na troch miestach aj hlbšie sondy.
V jednej z nich našli najvýznamnejší objav, v hĺbke asi 2,5 metra stopy po objekte s drevenou konštrukciou pravdepodobne z 12. storočia. "Bol postavený na spevnenom podloží priamo pri potoku, ktorý tadiaľ tiekol," uviedol Urminský. Podobné drevozemné objekty našiel pri predchádzajúcich prieskumoch v tejto lokalite, časti na protiľahlej strane, pod dnešným hotelom Holiday Inn a tiež o niekoľko desiatok metrov ďalej, na Hviezdoslavovej ulici pod reštauráciou U mešťana.
"Nad touto vrstvou sú stopy navážok, pravdepodobne pre bažinatú pôdu či opakujúcim sa záplavám a na nich, o dva metre vyššie, už mladšie, solídnejšie objekty. Najstarší murovaný, ktorý sa podarilo zachytiť, je zo 14. storočia, našli sme aj pivnice z tohto obdobia, aj z 18. storočia, " informoval Urminský.
Poznatky zatiaľ smerujú k tomu, že osídlenie parcely smerovalo v prvopočiatkoch od Hornopotočnej smerom na Pekársku ulicu. Okrem toho našli archeológovia stredoveké keramické črepy, ale vzhľadom na plytkosť výkopov si ani veľké nádeje nerobili.
Projekt Univerzitného parčíka, ktorý bude priamo pod oknami Trnavskej univerzity, počíta so zeleňou a mobiliárom. Fontána by mala mať kruhový tvar pripomínajúci koleso v erbe mesta.
Pamiatkari po zistení archeológov požadujú, aby sa do dlažby prezentovala nájdená architektúra, tie línie stavieb, ktoré boli doteraz skryté pod zemou. Preto by bolo potrebné projekt prepracovať, ale vec zatiaľ ešte nie je uzatvorená.