TRNAVA. Počas minulotýždňovej dopravno-bezpečnostnej akcie organizácie združujúcej služby dopravnej polície európskych štátov TISPOL, ktorá bola zameraná na odhaľovanie vodičov pod vplyvom alkoholu a iných návykových látok, skontrolovalo 200 policajtov Trnavského kraja 1947 vodičov.
Počas akcie odhalili 871 priestupkov, pričom vodiči najčastejšie nedodržali maximálnu povolenú rýchlosť, a to až v 630 prípadoch. V 29 prípadoch odhalili požitie alkoholu, z toho až v 22 prípadoch u cyklistov. Informovala TASR hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Martina Kredatusová.
Ako povedala cieľom akcie bolo pozitívne ovplyvnenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. "Práve jazda pod vplyvom alkoholu je totiž jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. Polícia preto vykonávala kontroly najmä na nehodových úsekoch a miestach s vysokým rizikom dopravnej kolízie," uviedla s tým, že od začiatku roka do konca mája zaevidovala polícia v Trnavskom kraji 526 dopravných nehôd.
Je to o 12 nehôd menej ako vlani, pri ktorých zomrelo až 21 osôb, čo je o päť ľudí viac ako v rovnakom období minulého roka. Ťažko sa zranilo 54 osôb (+2) a ľahké zranenia utrpelo 255 (+18). Z celkového počtu nehôd v 64 prípadoch asistoval alkohol, čo je o 10 viac ako vlani. V 48 prípadoch išlo o alkohol zistený u vodičov a v 16 prípadoch boli pod vplyvom alkoholu cyklisti a chodci.
"Vodičom opätovne pripomíname, že od 1. novembra minulého roku je jazda pod vplyvom alkoholu nad jedno promile alebo pod vplyvom inej návykovej látky a odmietnutie vyšetrenia trestný čin ohrozovania pod vplyvom návykovej látky," zdôraznila a dodala, že vodičom zaň hrozí až ročné väzenie.
Súd im môže súčasne uložiť aj peňažný trest a trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo až na desať rokov. V prípade vodiča, ktorý už bol za tento trestný čin odsúdený sa trest zákazu činnosti ukladá v hornej polovici trestnej sadzby.