Kláštor je siedmim františkánom priveľký

Nadväzujú na učenie Sv. Františka z Assisi a v Európe o nich počuť od začiatku 13. storočia. V Trnave sa podľa dochovaných listín usadili pred rokom 1235, prežili dve svetové vojny i štyridsať rokov totality. Františkáni.

Františkánsky kláštor skrýva krásnu záhradu.Františkánsky kláštor skrýva krásnu záhradu. (Zdroj: LENKA ŠTEPÁNEKOVÁ)

Nadväzujú na učenie Sv. Františka z Assisi a v Európe o nich počuť od začiatku 13. storočia. V Trnave sa podľa dochovaných listín usadili pred rokom 1235, prežili dve svetové vojny i štyridsať rokov totality. Dnes je im kláštor v Trnave priveľký, napriek tomu sa nevzdávajú a pomáhajú kde sa dá. Františkáni.

TRNAVA. Stojím pred Kostolom sv. Jakuba, ktorý Trnavčania poznajú pod názvom „františkánsky“. V bočnom vchode od kláštora zaštrkocú v zámke kľúče a vychádza muž. Je mladší ako som si myslela, oblečený v hnedom habite prepásanom povrazom s tromi uzlami. Čistota, chudoba a poslušnosť – to všetko sľúbil František Olbert Bohu. Hoci má len 38 rokov, predstaveným trnavského kláštora Menších bratov Františkánov je už dva roky.

web7-120x90.jpg ico
Čo skrývajú útroby františkánského kláštora?

Vchádzame do posvätných priestorov a mladý františkán ma vedie do malej miestnosti, ktorá pripomína obývačku. Tu sa rozhovorí nie len o kláštore a reguly rádu, ale aj o peniazoch, voľnom čase, používaní modernej techniky a všetkom, čo život so sebou prináša.

Novicov ubúda

Kláštor v Trnave je určený na obdobie noviciátu, posledné dva roky do neho však žiadny nový brat nezavítal. Uponáhľaná doba viere nepraje, záujem o striedmy život v reholi klesá.

„Od roku 1989 sa minulý rok po prvýkrát stalo, že sme nemali žiadnych novicov. Rovnako je to aj tento rok, predtým boli vždy aspoň dvaja – traja. V čase tesne po revolúcii, keď sa uvoľnilo napätie, bolo novicov aj desať či dokonca trinásť,“ spomína si brat František na časy znovuzrodenia rádu.

„Pôvodných“ františkánov spred roku 1950 zostalo len pár, komunisti kláštory zavreli a rehoľníkov rozohnali do fabrík či pracovných táborov. Tí, ktorí dostali povolenie, odišli na fary. K životu v kláštore sa po revolúcii vrátili len niektorí.

„Rehoľa tajne existovala aj za totality, dokonca do nej v tomto období vstúpilo viac ako pätnásť bratov. Bolo to najmä za Dubčeka, kedy sa na chvíľu zdalo, že štát by mohol povoliť v Trnave malé spoločenstvo rehoľníkov, ktorí sa stali františkánmi ešte pred rokom 1950. Nakoniec sa tak nestalo. Aby mohli žiť noví bratia, ktorí vstupovali do rehole v komunite, sťahovali sa viacerí do rodinných domov, najmä v Bratislave a Košiciach,“ hovorí brat František.

Aby nevzbudzovali podozrenie, žili spolu s rehoľnými sestrami. „Ráno vstávali o štvrtej, aby stihli modlitby a rozjímanie. Potom odišli na osem hodín pracovať do fabriky a večer ešte študovali teológiu a viacerí opravovali a udržiavali domy kde bývali,“ hovorí s neskrývaným obdivom predstavený.

Rehoľa nie je ústav

Rehoľný život nie je pre každého. Aj vstupu do spoločenstva predchádza séria skúšok, ktorými musí záujemca prejsť. Prvý kontakt nadviažu kandidáti s povereným bratom, ktorý s nimi dlhodobo komunikuje a minimálne štyrikrát za rok sa s nimi stretne. „Okrem toho majú možnosť prísť aj na niekoľko dní do ktoréhokoľvek kláštora, aby videli, ako život v bratstve funguje,“ vysvetľuje brat František.

Povinnou súčasťou prvej fázy prijímania sú aj psychotesty, ktoré síce nie sú rozhodujúce, ale ľudí so závažnými psychiatrickými diagnózami vylúčia hneď na začiatku. „Rehoľný život má svoje nároky. Nemôžeme si dovoliť prijať ľudí napríklad so schizofréniou a prevziať za nich zodpovednosť,“ hovorí predstavený.

Tí, ktorí prejdú prvou fázou, odchádzajú zo svojich domovov do kláštora v Trstenej na Orave. Tu strávia rok (niekedy aj dva) postulátu. Už žijú v komunite, hoci rehoľný odev ešte nenosia, neskladajú sľuby a ich kontakt s pokrvnou rodinou môže byť intenzívnejší.

„Vhodní kandidáti prichádzajú potom sem do Trnavy, kde strávia intenzívny rok noviciátu. Ten začína obliečkou, keď mladí bratia príjmu rehoľný odev. Obmedzený je kontakt s rodinou i vonkajším svetom. Intenzívnejšie prenikajú do františkánskeho spôsobu viery, majú svojho magistra, ktorý ich vedie,“ vysvetľuje brat František.

Tí, ktorých magister odporučí, ukončia noviciát jednoduchými rehoľnými sľubmi a vstupujú do obdobia juniorátu. Počas šiestich rokov sľuby každý rok obnovujú, ak sa rozhodnú rehoľu opustiť, neobnovia ich. Cesta od povolania až k rehoľníkovi v pravom zmysle slova tak môže trvať aj desať rokov.

Tajomstvá kláštora

V budove na Františkánskej ulici dnes býva sedem bratov a ich predstavený priznáva, že kláštor im je priveľký. „Časť sme prenajali ako kancelárie, časť poskytujeme bezplatne Hospicu Svetlo. Hnevá ma, keď niekto hovorí, že cirkev je bohatá a má veľké majetky. Nikto by ich však vlastniť nechcel, vyžadujú si obrovské investície aj veľa peňazí na pokrytie prevádzkových nákladov,“ vysvetľuje brat František, ktorý sa teraz pustil do projektu opravy kostolnej veže.

Financie naň idú najmä z milodarov a príspevku rehole Františkánov, ministerstvo kultúry peniaze nedalo, vyrozumenie nemá na tento rok ani od mesta Trnava. Požiadať by chcel aj o eurofondy, zatiaľ však neprišla vhodná výzva. Aj rehoľník sa musí v dnešnej dobe obracať.

Romantická predstava duchovného muža, strateného v reálnom svete, preto nie je úplne namieste. Rehoľníci mimo noviciátu môžu používať mobilné telefóny, k dispozícii sú im aj počítače s internetom.

„Tieto veci do rehole prenikajú a sú nejakým spôsobom začlenené. Skôr sa pozerá na spôsob ich použitia, aby mobil nepoužívali napríklad počas spoločného stolovanie alebo modlitby. Tiež nie je dobre, aby bratia trávili priveľa času na internete, namiesto toho aby žili v komunite,“ vysvetľuje predstavený.

Po modernej technike preto možno viacerých neprekvapí stolný futbal, ktorý útroby kláštora ukrývajú spolu s nádhernou záhradou, kaplnkou pre miestnych bratov a dlhými chodbami lemovanými soškami a obrazmi svätých. V záhrade dokonca nechýbajú plastové stoličky a ohnisko, kde františkáni občas usporiadajú opekačku.

Ich život je však v prvom rade zasvätený službe Bohu a ľuďom. Františkáni na Slovensku sa starajú o duchovnú obnovu a spovede rehoľných sestier, pomáhajú chudobným a chorým, autistickým deťom či vyučujú náboženstvo.

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 663
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 665
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 468
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 369
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 717
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Tematín sa nachádza v Považskom Inovci.

Veľa informácií o hrade čaká na objavenie.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Inšpirujte sa a nechajte sa unášať do sveta gastronomických pochúťok s našou druhou časťou najlepších tipov na jedlo a nápoje v našom meste.


Z miesta nehody.

Polícia v priebehu jedného dňa zaznamenala až päť nehôd.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 663
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 665
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 468
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 369
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 717
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu