DUNAJSKÁ STREDA. Samospráva mesta Dunajská Streda priebežne rieši problematiku neprispôsobivých ľudí, neplatičov nájomného a režijných nákladov. Občanom obytného domu, ktorý devastovali jeho nájomníci, sme poskytli náhradné ubytovanie v priemyselnej zóne mesta, informoval primátor Dunajskej Stredy Zoltán Hájos.
"Poskytli sme tri druhy náhradného bývania. Obyvatelia ich prijali s radosťou, lebo neostali bez obydlia. Jasne sme ich upozornili, že je to pre nich posledná šanca, ak svoje povinnosti nebudú plniť, dostanú sa na ulicu," uviedol primátor s tým, že v novej murovanej výstavbe "A" bývajú mladé rodiny, tie ktoré prejavili záujem spolupracovať s romologickým inštitútom. Vedľa neho sa nachádza o niečo staršia, ale tiež murovaná budova "B" a najnižší štandard zabezpečujú kontajnerové byty v pavilóne "C".
Podľa Hájosa poslanci mestského zastupiteľstva si uvedomili, že ak presviedčanie nestačí, treba pristúpiť k ráznejším riešeniam. "Podaktorí občania napriek tomu, že poberali príspevky na bývanie od štátu, odmietli uhrádzať nájomné a ostatné režijné náklady. Po vypršaní nájomných zmlúv s neplatičmi a osobami, ktoré spáchali trestné činy, sme nové zmluvy neuzatvorili," konštatoval Hájos.
Dodal, že neprispôsobiví ľudia ukradli zo sanitky prichádzajúcej do ich objektu navigačné zariadenie, z montážneho vozidla, ktoré prišlo opravovať ich byty, odcudzili hodnotné náradia a na susednom pozemku zničili výrobnú linku, čím spôsobili majiteľovi závodu veľké škody.
"Týmto osobám sme zakázali vstup do objektov mesta, rodiny, ktoré tolerovali túto činnosť, nedostali taktiež nové zmluvy, ale mohli sa prisťahovať k svojim príbuzným, čím sa zvýšil počet ubytovaných v jednotlivých bytoch. Stalo sa aj to, že neplatiaca rodina z pavilónu s najnižším štandardom sa za asistencie mestskej polície dostala na ulicu, ale k posunu obyvateľov došlo aj v iných prípadoch. Väčšinou sa dostali ľudia do bytov s horším vybavením," priblížil primátor a pripomenul, že sú aj pozitívne prípady, keď rodiny z horších obydlí sa dostávajú do lepších.
"Oni sa dlhšiu dobu správajú slušne a vzorovo uhrádzajú režijné náklady," zdôraznil a podotkol, že po výzve mestského úradu obyvatelia, obávajúci sa presťahovania do náhradných bytov, začnú vyrovnávať svoje podlžnosti.
"V spolupráci s romologickým inštitútom sme zaviedli systém tzv. osobitného príjemcu. Sociálne príspevky od štátu nedostávajú občania priamo, ale prostredníctvom mesta. Z príspevku zrazíme režijné náklady a zvyšok dostanú na vlastnú potrebu," vysvetlil Hájos.