TRNAVA. Je sobota predpoludním. Zjavne opitá staršia žena na lavičke pri hojdačkách neďaleko centra vulgárne pokrikuje na svojho druha. Okoloidúci na ňu bezradne pozerajú.
Neskôr ju vystriedajú iní bezdomovci, večer zasa dospievajúca mládež. Časť sa sem príde vyspať, takmer všetci opití. Neporiadok, zápach, hluk priamo pod oknami paneláku.
Lavičky pri dome nechceme, odhlasovali si teda majitelia bytov na Hospodárskej ulici v Trnave. Proti nebol nikto, viaceré lavičky z okolia už odstránili. Ľudia bez domova sa už štvrti vyhýbajú.
„Všetkým prekážalo, že si tam sadnú, popíjajú, našli sa už striekačky,“ hovorí predseda bytového družstva Martin Krchňavý.
Mesto zrejme omylom včera namontovalo pred panelák novú lavičku, viacerí sa okamžite sťažovali.
Protestujú proti lavičkám
V Trnave sa žiadosti o odstraňovanie lavičiek množia. „Ten problém vzniká na viacerých sídliskách. Pred desiatimi rokmi si lavičky žiadali všade, dnes často proti nim protestujú,“ hovorí Pavol Tomašovič, hovorca Trnavy. „Z dlhodobého pohľadu sa nám nezdá správne, aby lavičky zo sídlisk mizli.“
Bezdomovci obsadili lavičky aj v parkoch iných miest.
V bratislavskej Vrakuni nedávno ženu bez domova v parku na lavičke napadli deti. Obliali ju vodou z fľaše a kopali do nej, žena vytiahla nôž a bránila sa.
Mestská polícia v Žiline zasa tvrdí, že bezdomovcov vytlačila z centra aj bez rušenia lavičiek.
„Po kontrolách v sadoch, v parkoch a na námestiach v centre sa bezdomovci presunuli do okrajových častí mesta a na sídliská,“ povedal hovorca Žiliny Pavol Čorba.
Na stanici postojačky
Lavičky pre problémy s bezdomovcami odstránili pred takmer dvoma rokmi železnice na viacerých staniciach. Okrem čakárne či perónu si nesadnete od Piešťan až po Dolný Kubín.
„Odstránením lavičiek z vestibulu sa v staniciach výrazne obmedzil výskyt bezdomovcov a spolu s nimi aj zápach,“ hovorí Martina Pavliková zo Železníc Slovenskej republiky. Po ich zrušení sa však cestujúci sťažovali, že im chýbajú.
Na bratislavskej hlavnej stanici lavičky nechali, miesta na sedenie oddeľujú madlá tak, že sa na nich nedá ležať.
„Problémy bezdomovcov sú na konci záujmu všetkých vlád i miest,“ hovorí Martin Opeta, výkonný riaditeľ združenia Proti prúdu, vydávajúceho časopis Nota Bene. Pomohol by podľa neho rozvinutý systém sociálnej práce. „Rušenie lavičiek vnímam ako núdzové riešenie.“