PIEŠŤANY. Piešťanské kúpele navštevuje v posledných rokoch asi 50.000 klientov ročne. Nielen zo Slovenska, ale tradične z európskych krajín i zo zámoria chodia do Piešťan predovšetkým za unikátnym zdravie prinavracajúcim bahnom a termálnou vodou. Pôsobia najmä na ochorenia pohybového aparátu a nenadarmo sa symbolom kúpeľov stal ďbarlolamačď.
Slovenské liečebné kúpele Piešťany (SLKP), a. s., využívajú bahno v individuálnych procedúrach, všeobecne známe sú fotografie pacientov obalených na lôžkach mazľavou sivou hmotou. Účinný a vyhľadávaný je ale aj spoločný kúpeľ, tzv. bahnisko priamo nad prameňom, kde bahno tvorí dno bazéna. "Zhruba 29 percent klientov SLKP prichádza prostredníctvom slovenských a českých zdravotných poisťovní. Zo zahraničia príde ročne 57 percent záujemcov o kúpeľnú liečbu, domáca klientela tvorí zvyšok," uviedol pre TASR obchodný riaditeľ SLKP Hans Dieter Bergmann. Okrem kúpeľných pobytov sa do piešťanskej vody a bahna radi prídu namočiť aj jednorazoví či pravidelní návštevníci, ktorí si zakúpia procedúry priamo v kúpeľných domoch.
Oproti predchádzajúcim obdobiam však klienti nemajú šancu stretnúť sa s bahnom ani vodou mimo Piešťan. Kúpele už dávnejšie prestali dodávať oba svoje vzácne produkty do obchodov či lekární. Táto prax začala už v polovici 19. storočia, keď sa rozposielali v plechovkách odolných voči korózii, a tak ich bolo možné aplikovať aj v domácom prostredí. Od druhej polovice 20. storočia zásielky bahna začali smerovať aj do zahraničia. Časopis Revue Piešťany o tom napísal, že bahno bolo aj v lekárňach alebo drogériách v dvoch formách - vo forme lisovanej kocky pod názvom Pi.-Qa. alebo vo forme piešťanských kompresov, z ktorých najznámejší je tzv. Gamma-kompres (v tvare ihlanu) Pi.-Qa., kocka vážila približne 2,2 kg.
Na použitie sa pripravila tak, že bahno sa vo vhodnom hrnci alebo lavóre spolu s vlažnou vodou rozmiesilo holými rukami. Potom sa na sporáku za občasného miešania zohrialo na predpísanú teplotu. Po príprave sa aplikovalo na postihnuté časti tela na 15 40 minút. Následne sa odstránilo a po zopakovaní procesu sa dalo opäť použiť, dokonca až tridsaťkrát bez straty svojho liečivého účinku. Piešťanská voda sa predávala vo fľašiach. Za prvých obchodníkov s bahnom možno považovať kúpeľných sluhov zo začiatku 19. storočia, ktorí každoročne čistili hlavný prameň. Vytiahnuté bahno tvarovali do tehál, ktoré vysušili a predávali po 3 grajciare záujemcom na domáce doliečovanie sa.
Piešťanskú vodu z vrtov poskytujú kúpele aj pre potreby známeho kúpaliska Eva. Obchodný riaditeľ Bergmann uviedol, že iné možnosti, napríklad pre prípadný akvapark, by zvážili po analýze ekonomickej a právnej situácie.