T. MIKUŠ: Vlastenectvo sa buduje cez stotožnenie s miestom, kde žijeme
Cieľom konferencie Kultúra a regionálna identita, ktorú nadnes pripravil Trnavský samosprávny kraj (TTSK), je vytvoriť platformu pre dialóg medzi kultúrnymi inštitúciami.
TRNAVA. Múzeá, galérie, osvetové strediská a ďalšie stánky by mali v nasledujúcom období zvoliť cestu výraznejšej kooperácie, aby sa mohli obyvatelia kraja lepšie stotožniť s kultúrnymi hodnotami a tradíciami regiónu.
Predseda TTSK Tibor Mikuš v úvode uviedol, že posilnením vzťahu k hodnotám, ktoré zanechali predkovia a k tomu, čo vytvárajú súčasníci, sa buduje to najcennejšie, čo spoločnosť potrebuje a tým je vlastenectvo. Upriamil pozornosť na zodpovednosť pracovníkov v oblasti kultúry pri využívaní, zachovávaní a tvorení tradícií.
K téme potom vystúpil biskupský vikár Arcibiskupského úradu a zástupca združenia Životnými cestami Jána Palárika Pavol Zemko, ktorý hovoril o dejateľoch zviazaných s trnavským regiónom Štefanovi Moyzesovi a Jánovi Palárikovi. Zástupcovia kultúrnych inštitúcií prezentovali aktivity a možnosti rozvíjania kultúrnej identity v jednotlivých okresoch TTSK. V kraji je v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávy Divadlo Jána Palárika v Trnave, štyri knižnice - v Trnave, Dunajskej Strede, Galante a Senici. Funguje šesť regionálnych múzeí - Žitnoostrovné múzeum v Dunajskej Strede, Záhorské múzeum v Skalici, Balneologické múzeum v Piešťanoch, Západoslovenské múzeum v Trnave a Vlastivedné múzeá v Galante a Hlohovci. Osvetové strediská sú v Dunajskej Strede, Senici, Galante a Trnave, pracuje Záhorská galéria v Senici a Galéria Jána Koniarka v Trnave. Jedinou svojho druhu je Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci.
Zámerom TTSK je, aby konferencia Kultúra a regionálna identita bola prvou z cyklu, na ktorom sa zúčastnia aj pracovníci ďalších kultúrnych inštitúcií či občianskych združení.