TRNAVA. Zvuk bežiaceho motora a zápach nafty sa v horúcich dňoch šíri po Hlbokej ulici už pred siedmou ráno. Obyvatelia paneláka, ktorý susedí s novým parčíkom za Daňovým úradom, musia pretrpieť každodenné zavlažovanie asi stovky mladých stromov, kvetín a trávnika.
„Cisterna prichádza skoro ráno najmä cez letné prázdniny. Postaví sa na trávnik priamo pod naše balkóny a tri -štyri hodiny bez prestávky hučí a zapácha,“ hovorí jedna z obyvateliek paneláku.
S rodinou býva na piatom poschodí a väčšinu bytu má orientovanú práve k parčíku. Podľa vlastných slov si nevie predstaviť, že by za takýchto okolností bývala na prízemí. „Áno, ten parčík je pekný, aj sme radi, že ho tu máme. Ale toto nie je dobré riešenie. Cisterna je poháňaná naftou, je to neekologické a určite to nie je ani najlacnejšie,“ myslí si Trnavčanka.
Studňa ako riešenie
Hoci nami oslovení obyvatelia sa priamo na meste nesťažovali, problém so zavlažovacou cisternou riešil magistrát už vlani. Podľa informácií zo záverečného účtu boli práve podnety od občanov dôvodom, pre ktorý sa mesto začalo zaoberať vybudovaním lokálneho zdroja vody priamo v parčíku. „Keďže sa obyvatelia okolitých bytoviek sťažovali na hluk a tiež komunikácie parčíka nie sú dimenzované na prejazd ťažkých mechanizmov, riešiť by to bolo možné vybudovaním studne,“ píše sa v záverečnom účte.
Nakoniec sa vlani urobil hydrogeologický prieskum -projekt vrtu a projekt rozvodov vody, ktoré stáli asi 450 eur. Okolo samotného vybudovania studne je však zatiaľ ticho.
„Suma potrebná na studňu vyšla po prieskumoch vyššia, ako sme predpokladali. Jej výstavbu budeme ešte prehodnocovať, táto investícia musí byť efektívna a jej návratnosť nesmie byť príliš dlhá. Rozpočty miest sú napäté, preto projekty s príliš dlhou návratnosťou odkladáme,“ povedal hovorca mesta Pavol Tomašovič. Podľa jeho slov nie je momentálne v parčíku iná možnosť zavlažovania, mladé stromy navyše v prvých troch rokoch potrebujú intenzívnu zálievku.
Obľúbené ihrisko
Projekt parčíka s detským ihriskom za Daňovým úradom dokončilo mesto v lete v roku 2010. Celkové náklady projektu predstavovali približne 537-tisíc eur, mesto za ne vybudovalo ihriská s preliezačkami a atrakciami pre deti, osadilo lavičky, odpadkové koše a vysadilo asi stovku nových stromov.
Ihrisko sa medzi mamičkami teší veľkej obľube, s deťmi sem chodia nielen obyvateľky okolitých panelákov, ale aj rodiny zo vzdialenejších častí mesta. Ihrisko strážia kamery, podľa Tomašoviča preto zatiaľ výraznejší problém s vandalmi nezaznamenali.