Záujem o zamestnanie väčšinou závisí od motivácie. Niektorí väzni splácajú dlhy, pre iných je to možnosť dostať sa mimo väznice.
TRNAVA. V minulom roku bolo do pracovného procesu v slovenských väzniciach zaradených viac odsúdených než kedykoľvek predtým. Podľa štatistík ministerstva spravodlivosti dosiahli na celom Slovensku takmer 62 percentnú zamestnanosť.
V Ústave na výkon trestu Hrnčiarovce nad Parnou v súčasnosti evidujú 1480 odsúdených. Polovica z nich pracuje.
„Ide hlavne o jednoduché pomocné práce pri separovaní druhotných surovín, v stavebníctve, poľnohospodárstve, v elektrotechnickom, v obuvníckom priemysle a v potravinárskom priemysle,“ informuje na úvod Peter Bubla, hovorca rezortu spravodlivosti.
Sú to zamestnania, ktoré sú bežne málo platené a je o ne minimálny záujem. Vo väznici platí opak, o pracoviská mimo ústavu záujem väčšinou je, aj napriek nízkemu zárobku.
V ústave v Hrnčiarovciach odsúdení šijú topánky, triedia odpad, vyrábajú dlažbu, robia v kuchyni, upratujú, vykonávajú sezónne a stavebné práce.
Povinnosť pracovať
Nemenovaný člen zboru justičnej stráže, ktorý v Hrnčiarovciach pôsobí už viac ako osem rokov, tvrdí, že, to, či odsúdený bude pracovať, závisí od jeho motivácie.
„Je to dôležitý faktor, pretože ak ich práca nezaujme, budú ju flákať a robiť všetko preto, aby sa odtiaľ dostali.“
Odsúdených najčastejšie motivujú peniaze, ak napríklad platia výživné či rôzne dlžoby a exekútorské pohľadávky.
„Závisí aj od sociálneho zázemia, bohatí a Rómovia majú viac „na háku“. Bežné práce v rámci ústavu však musia však robiť všetci. Upratujú, zametajú a umývajú,“ dodáva dozorca.
Zo zákona sú odsúdení povinní pracovať a o ich zaradení rozhoduje špeciálna komisia bez ohľadu na záujem.
Tá pri výbere zohľadňuje rôzne aspekty, ako napríklad závažnosť spáchaného trestného činu, adresy trvalého bydliska a iné.
„Ak prácu niekto odmietne, tak ho disciplinárne potrestajú, čo môže znepríjemniť zvyšok trestu dotyčného,“ hovorí zamestnanec ústavu.
Môže sa jej však vyhnúť, na základe zlého zdravotného stavu. To vraj väzni v takýchto prípadoch najčastejšie využívajú.
Najlepšie je v kuchyni
Peter (42) z Trnavy strávil na prelome milénia v ústave v Hrnčiarovciach niekoľko mesiacov. Ako väzeň pracoval v neďalekých hydinárňach v Cíferi a v bývalej Drevone.
„Nemal som žiadne dlhy. Pracoval som preto, aby som sa aspoň na chvíľu dostal z basy. Navyše náš zárobok predstavoval vtedy zopár korún,“ tvrdí. Vtedy platilo, že dobrý „flek“, si musel vedieť človek vybaviť.
„Našťastie som bol na cele s niekým, kto mal dobré styky. To on mi vybavil dobrú prácu,“ spomína na spoluväzňa.
Najlepšie miesto bolo podľa jeho slov v kuchyni. „Robiť v kuchyni malo veľmi veľa výhod, pretože pracujete s potravinami, čo je v base zaujímavá komodita. Do kuchyne sa dostávali iba privilegovaní,“ s úsmevom dodáva.
Odsúdeným je miesto mzdy poskytovaná pracovná odmena, ktorú upravuje nariadenie vlády, kde sú stanovené presné platové tarify a stupne.
Namiesto mzdy dostávajú odmenu
Ak podpíše objednávateľ prác zmluvu pre odsúdených, zaradí ich na dohodnuté pracovisko. Na odsúdených sa primerane vzťahujú ustanovenia Zákonníka práce, okrem mzdy za vykonanú prácu.
Odsúdeným je miesto mzdy poskytovaná pracovná odmena, ktorú upravuje nariadenie vlády, kde sú stanovené presné platové tarify a stupne.