Pamätník Osloboditeľov má vážne statické problémy. Bronzové súsošie dvoch vojakov sa nakláňa doľava. Na nákladnú opravu mesto nemá peniaze. O odstránení pamätihodnosti sa neuvažuje.
TRNAVA. Defilovanie vojakov so zbraňami, politické a vojenské špičky či obyčajní pamätníci oslobodenia. Hudba, holubice, sprievod. Tak nejako si starší Trnavčania pamätajú každoročné prvoaprílové kladenie vencov pred pamätníkom Osloboditeľov na Námestí SNP. Od roku 1959, kedy nahradil sochu Milana Rastislava Štefánika až do novembrovej revolúcie.
Krátko po nej sa ako symbolu socializmu dožadovali viacerí obyvatelia jeho odstránenia. Vtedajšie vedenie mesta to zamietlo, súčasné o tom ani neuvažuje.
Na výraznejšie zásahy nie sú peniaze
O pamätník sa od roku 1999 stará Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava. Od jeho prevzatia táto organizácia zabezpečovala iba čistenie okolia. Výrazné stavebné zásahy nerealizovala. Posledná obnova prebehla ešte v roku 2009. Išlo o chemické čistenie bronzového súsošia a vyšpárovanie schodiska.
Rovným dielom ho financovali ministerstvo vnútra a trnavská radnica. Obnova pamätníka vtedy zhltla viac ako trinásť tisíc eur, no išlo skôr o estetické úpravy. Problémy so statikou mal pamätník už vtedy, no žiadny z projektov sa nimi nezaoberal.
„Pamätník je v zlom technickom stave z viacerých dôvodov. Statická porucha základu pamätníka, pokles základovej dosky terasy a následné posuny kamenných dosiek obkladu a zábradlí,“ uviedol Tomáš Kucman, reštaurátor. Viditeľné je aj mierne naklonenie pylónu pod súsoším Osloboditeľov smerom doľava. Ťažké sochy z bronzu zatláčajú podstavec do zeme.
Bez statických meraní
„Snahou mesta je postupnou rekonštrukciou, ktorá je finančne náročná, obnoviť toto pietne miesto, ktoré nám pripomína históriu, na ktorú by sme nemali zabúdať a uctiť si tých, ktorí v čase vojny prišli o životy za našu slobodu,“ píše sa na mestskej stránke.
„Statiku si nedovolím posudzovať, či nastal nejaký posun za posledné tri roky. Na to by museli byť spravené meranie a sledovanie celkového naklonenia,“ dodal Kucman. Radnica žiadne merania doteraz nerobila a v najbližšom období o nich neuvažuje. Navyše tento rok nie sú v programe opráv naplánované ani akékoľvek zásahy. Dôvodom sú peniaze.
Nad odstránením pamätníka sa neuvažuje
Odstránenie pamätníka by bolo podľa Kucmana finančne náročné. „Odhliadnuc od ideového podtextu, ide po sochárskej stránke o veľmi kvalitné súsošie. Prekládka celého diela na iné miesto by s vysokou pravdepodobnosťou presahovala náklady na jeho revitalizáciu,“ skonštatoval Kucman.
Pavol Tomašovič, hovorca mesta zdôraznil, že premiestnenie Osloboditeľov sa nechystá. „Koncom deväťdesiatych rokov sa uvažovalo nad tým, že by sme ho umiestnili v areáli bývalých trnavských kasární za katedrálou, ale uviazlo to na mŕtvom bode,“ pokračoval Tomašovič.
Radnica sa vtedy nedohodla s rezortom obrany. Nové miesto malo byť pritom pre Osloboditeľov symbolickým. Práve z týchto kasární totiž vyrazila v roku 1944 trnavská posádka na pomoc povstaniu.
Ťahák pre turistov
O tom, že by Osloboditelia mohli konkurovať šikmej veži v talianskej Pise a pritiahnuť turistov, si nemyslí. „Naklonenie je opticky viditeľné, ale nie je také výrazné. Nikto to zatiaľ nemeral, či nejde náhodou len o optický klam vzhľadom k statike balustrády a schodiska. Ak by sa to malo stať atrakciou, asi si budeme musieť na nejaký ten náklon počkať,“ s úsmevom dodal Kucman na záver.
Pamätník nie je zapísaný ako nehnuteľná národná kultúrna pamiatka v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR, je však evidovaný ako pamätihodnosť mesta.