TRNAVA. Vyše meter a pol vysokú sochu z umelého kameňa dokončil Koniarek ešte v roku 1926. Gea stelesňuje grécku bohyňu, symbolizujúcu zem a plodnosť. Do zbierky GJK ju v roku 1977 daroval Štefan Lomnický. Sochu prednedávnom zreštauroval uznávaný Pavol Rodzenák vďaka finančnej podpore rezortu kultúry. „Tento náhrobník bol vytvorený v intímnom duchu klasických post – rodinovských sochárskych formulácií, ktoré sa dajú odčítať z tvorby Jána Koniarka,“ uvádza sa v tlačovej správe o podujatí.
Koniarek ako prvý slovenský sochár 20. storočia výrazne poznamenal podobu a tvár slovenského sochárstva prvej polovice 20. storočia. Životný príbeh tohto autora formovali udalosti vo vtedajšej Európe. Jeho tvorba začlenila slovenské sochárstvo do európskeho kontextu, reprezentovala vrchol sochárskej produkcie na Slovensku začiatkom 20. storočia a začlenila slovenské sochárstvo do progresívneho európskeho prúdu.
Slávnostné odhalenie zreštaurovanej sochy Jána Koniarka- Gea bude už tento štvrtok o piatej večer v Kopplovej vile v GJK. V sprievodnom programe sa predstaví aj špičkový slovenský huslista Alexander Jablokov. Podujatie organizujú pri príležitosti 60. výročia umelcovho úmrtia.

Ján Koniarek
- narodil sa 30. januára 1878 vo Voderadoch v rodine dedinského učiteľa. Študoval na Uhorskej kráľovskej sochárskej majstrovskej škole v Budapešti u profesora Alojza Stróbla, Akadémii výtvarných umení v Mníchove a na Bavorskej kráľovskej výtvarnej akadémii. V roku 1906 prichádza Koniarek do Srbska. V rokoch 1908 - 1914 pracuje ako portrétista na kráľovskom dvore v Belehrade. Od roku 1918 sa vrátil do Trnavy, kde tvoril a žil do svojej smrti.