Viac výstav, viac návštevníkov a viac peňazí od sponzorov. Ľudmila Kasaj Poláčková avizuje novinky, ktoré plánuje ako riaditeľka Galérie Jána Koniarka presadiť.
TRNAVA. Krajskí poslanci už vymenovali novú riaditeľku Galérie Jána Koniarka (GJK). Ľudmila Kasaj Poláčková nám odhalila svoje plány a vízie v nasledujúcom rozhovore.
Prečo ste prejavili záujem o post riaditeľa galérie až v treťom výberovom kole?
- Nikdy som netúžila riadiť nejakú inštitúciu. Ale človek mieni, život mení. Prvé dve kolá som registrovala, ale z rodinných dôvodov som neuvažovala, že by som sa prihlásila. Až do tretieho.
Kde ste pôsobili predtým?
- Po skončení vysokej školy som nastúpila v galérii v Nových Zámkoch ako kurátorka a historička umenia. Bola som tam až doteraz. Tamojšie vedenie mi vytvorilo neskutočne dobré podmienky. Dali mi šancu realizovať sa, čo malo pre mňa ako mladú začínajúcu absolventku nesmierny význam.
Ako vnímate problémy, ktoré nastali po odvolaní predchádzajúceho riaditeľa GJK Vladimíra Beskida?
- Všetci sme už z toho unavení. Necítim potrebu sa k problémom bývalého vedenia vyjadrovať. Čo bolo, bolo, treba ísť ďalej. Myslím si, že nastáva nová, iná etapa galérie. Chcela by som sa vyhnúť porovnávaniu sním.
Neobávate sa tlakov z kraja ako zriaďovateľa galérie?
- Právny vzťah riaditeľ- župa bude taký istý, ako mali predchádzajúci riaditelia. Bola som totiž prijatá za rovnakých podmienok ako oni. Kraj ako zriaďovateľ má svoje kompetencie na to, aby do chodu galérie určitým spôsobom zasahoval, mojou úlohou je zachovať rovnováhu očakávaní všetkých zainteresovaných strán.
Čo umelci, nebudú vám to vyčítať? Po Beskidovom odvolaní nepanuje medzi nimi a krajom práve idylický vzťah.
- Zatiaľ neviem, čo by mi mali vyčítať. Riaditeľ kultúrnej inštitúcie by mal byť mostíkom medzi umelcami a zriaďovateľom, respektíve medzi odbornou a laickou verejnosťou.
Po odchode Beskida „odišla“ aj návštevnosť. Niektorí chcú takýmto spôsobom bojkotovať jeho odvolanie.
- Galéria je tu najmä pre umenie a jeho milovníkov a nie pre osobu riaditeľa. Mojím cieľom je znovu prilákať nielen tých, čo galériu pravidelne navštevovali, ale aj nové cieľové skupiny. Napríklad seniorov či hendikepovaných. Ďalej plánujem oživiť spoluprácu s vysokoškolákmi, ktorá za posledný rok výrazne stagnovala. Výstavný plán bude pestrejší a nebudú chýbať ani rôzne prednášky, workshopy, koncerty a semináre. Galériu vnímam ako komunitný priestor, kde by si každý milovník kultúry mal pre seba niečo nájsť. Prekvapuje ma totiž, že veľa Trnavčanov o galérii vie, no nikdy ju nenavštívili. To chcem zmeniť.
Kedy môžeme tieto zmeny očakávať?
- Momentálne som tu iba druhý deň. So všetkým sa ešte len zoznamujem. V zahraničí je bežnou praxou, že keď nejaký riaditeľ končí, nový sa pri ňom „zaúča“, takže súbežne fungujú asi pol roka. Na Slovensku to tak žiaľ nefunguje. Čaká ma ešte veľa administratívnych vecí, súvisiacich s mojim nástupom do funkcie. Parlament má po voľbách sto dní na to, aby sa rozbehol. Aj ja budem potrebovať tých sto dní.
Mám to chápať tak, že najbližšie tri mesiace bude zatvorené?
- Určite nie. V najbližšom období budú expozície, ktoré boli dohodnuté ešte pred mojim nástupom. Do toho nebudem zasahovať. V lete plánujeme dva akcie. A už od teraz sa pripravujeme na hlavný tohtoročný ťahák jesene- Trienále plagátu. Moje ciele a vízie budem naplno realizovať až v roku 2013.
Aj župa zápasí s finančnými problémami. Neobávate, že dostanete menej peňazí od zriaďovateľa?
- Toho sa určite obávam. Ale na druhej strane, úlohou riaditeľa akejkoľvek inštitúcie je hľadať nové možnosti cestou sponzoringu a barterových obchodov. Spoliehať sa iba na peniaze od zriaďovateľa nie je v dnešnej dobe možné.