TRNAVA. Do aprílového rokovania mestského zastupiteľstva bol po takmer dvojročnej prestávke znovu zaradený návrh na zmenu ich vlastníka. Sú ponímané ako jeden celok, nakoľko sa dajú spojiť zadnými traktami a ich dvory využiť na prechodnú pasáž v tvare L.
Nehnuteľnosti patria do zoznamu zhruba dvoch desiatok domov so stáročnou históriou, ktorých spravovanie zaťažuje mestskú pokladnicu. Mesto na opravu v oklieštenom rozpočte nemá. Radnica by teraz za ne chcela získať viac ako pol milióna eur, znalecké posudky sú na objekty na Štefánikovej vo výške 378.000 eur a Trojičnom námestí 305.000 eur. Oba sú v zozname národných kultúrnych pamiatok, v ich prízemných priestoroch sú obchodné prevádzky. Jeden i druhý dom so zaujímavými pivnicami sú v zlom technickom stave, postupne chátrajú a vyžiadajú si nemalé investície.
Pred dvoma rokmi boli tieto objekty v centre pozornosti prvýkrát, vtedy ich súhrnnú hodnotu znalec vyčíslil na 848.451 eur. Nešlo však o predaj, ale o zámenu s bývalou škôlkou na Coburgovej ulici. Navrhli to jej vlastníci s tým, že historické budovy a nepoužívaná škôlka v lokalite, známej koncentráciou neprispôsobivých obyvateľov, majú rovnakú hodnotu a mali byť preto zamenené bez nároku na ďalšie finančné vyrovnanie. Radnica v roku 2010 odôvodňovala svoj kladný postoj záujmom zriadiť v škôlke s veľkou záhradou zariadenie pre seniorov. K transakcii však nakoniec nedošlo nie pre vlnu kritiky od občanov mesta, ktorí poukazovali na neadekvátnosť zámeny. Zrušili ju, keď sa ukázalo, že vlastníkmi škôlky majitelia nie sú a majetok patrí do súpisu imania v rámci konkurzu na Trnavské automobilové závody, štátny podnik v likvidácii. Pozornosť radnice sa v sociálnej oblasti medzitým obrátila na prebudovanie slobodárne na Kollárovej ulici na nové bývanie pre starších Trnavčanov.
Trnavská samospráva sa priebežne usiluje zbaviť historických objektov v centre, zatiaľ však bez väčšieho záujmu kupujúcich. Tak chátra napríklad budova bývalého mliečneho baru oproti radnice či známej Telegdyho tlačiarne na Halenárskej ulici.