Počet väznených neustále rastie.
TRNAVA. Ústav Hrnčiarovce nad Parnou v čase svojho vzniku koncom osemdesiatych rokov slúžil pre vyše deväťsto žien. V súčasnosti v ňom evidujú 1480 odsúdených oboch pohlaví. Aj napriek nárastu počtu väznených osôb, výrazné stavebné úpravy na zvýšenie kapacity tohto zariadenia sa tam neuskutočnili.
Ešte pred dvadsiatimi rokmi zákon o výkone trestu odňatia slobody nijako neurčoval presnú plochu pre odsúdeného. Až novela z roku 1991 hovorí, že ubytovacia plocha v cele pre odsúdeného musí byť najmenej 3,5 metra štvorcového. Tri roky na to už zákon rátal aj s tým, že ak sa zvýši počet odsúdených v ústave, možno ubytovaciu plochu na nevyhnutne potrebný čas znížiť.
Niektorí dozorcovia väznice majú obavy
Nemenovaní zamestnanci ústavu v Hrnčiarovciach nám potvrdili, že tamojšia väznica je skutočne preplnená. „V celách, kde niekedy bývali piati, sú momentálne aj jedenásti,“ hovorí na úvod príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže v Hrnčiarovciach nad Parnou.
Podľa jeho názoru to môže mať negatívne dopady na bezpečnosť. „Veľa väzňov na malom priestore. Navyše ich stráži rovnaký počet príslušníkov, ako keď ich toľko nebolo,“ dodáva.
Aj ďalší zamestnanec nám potvrdil, že odsúdených je v ich ústave naozaj dosť. „Niekedy sa mi stane, že sa sám ocitnem medzi štyridsiatimi väzňami. Nie je to príjemný pocit. Na to množstvo väzňov je počet zamestnancov poddimenzovaný. Pribúdajú iba ďalšie povinnosti pre každého z nás. Neviem si predstaviť, čo by sa stalo, ak by vypukla vzbura ako v Leopoldove pred takmer dvadsiatimi rokmi,“ konštatuje.
Ústav v Hrnčiarovciach patrí do kategórie s minimálnym stupňom stráženia, bývalá I. nápravnovýchovná skupina. Ľudia sa mylne domnievajú, že minimálny stupeň stráženia znamená, že v ústave sa nenachádzajú vrahovia. U nás bol aj Yegorov z ukrajinskej mafie či „Kyselinári“,“ tvrdí.
Peter (42) z Trnavy strávil pred desiatimi rokmi v nápravnovýchovných ústavoch šestnásť mesiacov. Posledné štyri „sedel“ v Hrnčiarovciach. „Na izbe sme bývali piati. Nikdy nie viacerí. Skôr vždy niekto ubudol,“ spomína. O tom, že v rovnakých celách sú momentálne aj jedenásti, sa dozvedel od nás.
„Tak to si neviem predstaviť. Každý potrebuje mať aspoň kúsok vlastného priestoru, kde si odloží veci. Viem, aké to bolo ťažké si ho nájsť, keď som mal iba štyroch ďalších na izbe,“ reagoval. Na základe vlastných skúseností nám potvrdil, že to určite vyvolá medzi odsúdenými väčšiu nervozitu.
Na ministerstve uvažujú aj o alternatívnych trestoch
O preplnených väzniciach na ministerstve vedia. „Počet väznených neustále rastie a kapacita ústavov sa za posledné roky nezvyšovala,“ informuje Peter Bubla, hovorca Ministerstva spravodlivosti SR.
Rekonštrukcie jestvujúcich či výstavby nových nápravnovýchovných zariadení považuje ministerstvo spravodlivosti za nevyhnutný krok. „Vládou schválená koncepcia väzenstva počíta v najbližších rokoch s rozširovaním kapacít väzníc,“ dodal Bubla. Všetko však závisí od rozpočtu.
K riešeniu situácie môže prispieť aj využívanie alternatívnych trestov ako napríklad domáce väzenie či povinné práce. „Ďalším z možných riešení je zavedenie elektronického monitorovania odsúdených,“ uzatvára Bubla.