Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku (OSMS) združujúci 73 mimovládnych organizácií predložil svoje návrhy budúcej vláde SR.
ŠAMORÍN. Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku (OSMS) združujúci 73 mimovládnych organizácií predložil svoje návrhy budúcej vláde Slovenskej republiky, ktoré sa týkajú riešenia práv národnostných menšín. Informoval TASR predseda koordinačného výboru OSMS Károly Tóth.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
"Organizácia v liste upozorňuje na potrebu zosúladenia jazykových zákonov s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky. Zákony, ktoré ustanovujú pravidlá používania jazykov, boli viackrát novelizované, platná právna úprava je neprehľadná a nevyvážená, často priamo zasahuje do súkromnej sféry občanov. Nebola vyriešená možnosť televízneho vysielania v menšinových jazykoch, používanie verejných nápisov, a možnosť používania menšinových jazykov v úradnej komunikácii je veľmi úzka a v praxi pre občanov nevynútiteľná," zdôraznil Tóth s tým, že OSMS upozorňuje, že jazykové nariadenia porušujú medzinárodné záväzky Slovenskej republiky, za čo našu krajinu kritizovali viaceré medzinárodné organizácie, vrátane Rady Európy a Benátskej komisie. Považuje za dôležité, aby vláda SR do svojho programového vyhlásenia zaradila úlohu komplexnej úpravy používania jazykov, ktorá by bola v súlade s medzinárodnými záväzkami SR a zároveň vytvorila prostriedky pre implementáciu zákona o používaní jazykov národnostných menšín.
Ako Tóth uviedol, v návrhu sa spomína potreba prijatia zákona o financovaní menšinových kultúr, menšinovom školstve a právnom postavení menšín. Na základe skúseností z uplynulých rokov združenie považuje za potrebné, aby vláda zriadila ministerstvo pre ľudské práva a národnostné menšiny.
"Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku víta možnosť vyjadriť sa k návrhu programového vyhlásenia vlády. V duchu konštruktívneho dialógu má záujem o čo najužšiu spoluprácu a chce sa zapojiť do prípravy uvedených zákonov, ako aj všetkých právnych predpisov týkajúcich sa národnostných menšín," podčiarkol.