Školy vystríhajú žiakov pred rozhovormi s neznámymi

Dva pokusy o únosy detí spred základných škôl v Bratislave zaregistrovali v uplynulých týždňoch aj viacerí Trnavčania. Učitelia aj rodičia sú obozretnejší.

Panika z únosov školákov Trnavu nezachvátila.Panika z únosov školákov Trnavu nezachvátila. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ-(PF))

Dva pokusy o únosy detí spred základných škôl v Bratislave zaregistrovali v uplynulých týždňoch aj viacerí Trnavčania. Hoci o panike sa hovoriť nedá, obozretnejší sú učitelia aj rodičia.

TRNAVA. Dve školáčky unikli nedávno únoscom, ktorí sa ich pokúsili vtiahnuť do auta. Prípady sa stali pred základnými školami v bratislavských mestských častiach Karlova Ves a Nové Mesto. Kým Bratislava je v panike, v blízkej Trnave je situácia zatiaľ pokojná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Na tieto prípady zareagovala jedna mamička, ktorá do školy poslala mail, aby sme upovedomili deti. V rozhlase sme vyhlásili krátky oznam, poučenie detí o obozretnosti je však bežnou súčasťou hodín etickej či občianskej náuky,“ povedala Jarmila Chmurová, riaditeľka Základnej školy na Bottovej ulici v Trnave.

SkryťVypnúť reklamu

Po prípadoch z Bratislavy apelovala škola aj na rodičov, aby deti v prípade možnosti do školy i zo školy sprevádzali. Veľa rodičov však na to podľa riaditeľky nezareagovalo.

Zamknuté budovy a stála služba

„Podobný prípad si v Trnave nepamätám. V tomto smere sa mi naše mesto zdá bezpečné,“ hovorí Anna Čapošová, riaditeľka Základnej školy s materskou školou na Vančurovej ulici. Rodičia sa podľa nej škole v tejto súvislosti neozvali, problematiku únosov s deťmi preberajú na triednických hodinách aj na vyučovaní.

„Deťom hovoríme, aby chodili v skupinkách, nedávali sa do reči s cudzími ľuďmi a aby nechodievali samé domov, zvlášť, keď bývajú ďaleko,“ vypočítava Čapošová.

Podľa nej nie je možné, aby niekto prišiel priamo do školy a zobral dieťa z triedy. „Budovu síce nezamykáme, ale pri vchode máme stálu službu, ktorá kontroluje príchodzích,“ povedala riaditeľka.

SkryťVypnúť reklamu

Komplikovanejšiu situáciu majú v Základnej škole na Atómovej ulici. Okrem tried so žiakmi je v budove aj stomatologická ambulancia a priestory Krajskej školskej knižnice. Napriek tomu rodičia sa o bezpečnosť detí nezačali zaujímať vo zvýšenej miere.

„Zatiaľ som žiadne podobné otázky nezaznamenala. Vstup do budovy máme zabezpečený, na vrátnici je celodenná služba a každý, kto príde, sa musí zapísať,“ povedala riaditeľka Emília Benedikovičová.

Podobne je zabezpečená aj Základná škola na Spartakovskej ulici. Budova je zamknutá a všetky návštevy sa musia zapísať u informátorky.

„Už sa stalo aj to, že človek sa zapísal pod falošným menom. Máme však zamknutú budovu a všetky návštevy zavedie informátorka priamo ku konkrétnym vyučujúcim,“ hovorí riaditeľka Lýdia Gašparovičová. Podľa nej nebol na prípady z Bratislavy doposiaľ žiadny ohlas, deti na prvom stupni väčšina rodičov do školy i zo školy vozí.

SkryťVypnúť reklamu

Boja sa najmä o dievčatká

Hoci viacerí rodičia o pokusoch o únosy detí vedeli, neurobili žiadne mimoriadne opatrenia. Strach o svoje ratolesti majú bez ohľadu na to, čo sa v ich okolí deje.

„Mám syna prváka, ktorého do školy i zo školy vozíme. O prípadoch som počula, ale nezareagovala som na ne nijako. Skôr by som sa asi bála o dievčatko, chlapci sú silnejší a mám pocit, že o nich nie je taký záujem,“ hovorí Trnavčanka Jana.

Za pravdu jej dávajú aj mamičky Mirka a Soňa. „Rodičia sa viac boja o dievčatá, ale ak majú len chlapcov, ten strach je asi rovnaký,“ myslí si Mirka.

Soňa, matka troch dcér, priznala, že hrôzu má najmä v obchodných centrách. „Bojím sa, že mi tam deti niekto uchmatne. Do školy chodí zatiaľ len najstaršia dcérka, je prváčka. Spojili sme sa dve mamičky, ráno vozí deti do školy jedna a popoludní po ne prichádza druhá,“ hovorí.

Deti na prvom stupni do školy vozí väčšina nami oslovených rodičov. Tí sa zhodli aj na tom, že ak by sa podobný prípad stal v Trnave, neváhali by odvozy zabezpečiť aj pre staršie deti či striedať sa pri nich so susedmi a priateľmi.

ico

POLÍCIA RADÍ

Rodičom odporúčame, aby poučili svoje deti, aby sa nepúšťali do rozhovorov s neznámymi ľuďmi.
V prípade, že by im niekto cudzí ponúkal napríklad odvoz, treba takúto ponuku odmietnuť a odísť k miestu, kde je viacej ľudí. Vhodné je vyhýbať sa opusteným miestam.
Podozrivé správanie cudzích osôb odporúčame nahlásiť na políciu.

Martina Kredatusová, hovorkyňa KRPZ Trnava

ico

ÚNOS PODĽA ZÁKONA

Kto dieťa odníme z opatrovania toho, kto má podľa zákona alebo podľa úradného rozhodnutia povinnosť starať sa oň, potrestá sa odňatím slobody. Dolnú hranicu stanovuje § 209 Trestného zákona na tri roky, horná hranica je 25 rokov väzenia. Ak únos spácha rodič alebo príbuzný v priamom rade, § 210 Trestného zákon upravuje dĺžku odňatia slobody od šesť mesiacov do päť rokov.

ico

ŠTATISTIKA ÚNOSOV

Do konca februára tohto roku polícia evidovala a objasnila jeden únos z Nitrianskeho kraja. Páchateľom bol rodič, ktorý uniesol svojho maloletého syna.

V roku 2011 polícia evidovala v Trnavskom kraji jeden únos, ktorý sa jej podarilo aj objasniť. Podľa policajných štatistík bolo obeťou dievča vo veku do šesť rokov a páchateľom bola maloletá osoba.

V roku 2010 evidovala polícia na celom Slovensku jeden únos, išlo o dievča vo veku od 15 do 18 rokov z Nitrianskeho kraja. Únos doposiaľ neobjasnili.

V roku 2009 zaevidovali najviac únosov v Banskobystrickom a Prešovskom kraji, zhodne po tri. Jeden únos z Banskobystrického a dva z Prešovského kraja sú doposiaľ neobjasnené, vo zvyšných troch prípadoch boli obeťami dve dievčatá a jeden chlapec vo veku od šesť do 14 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 188
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 590
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 318
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 349
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 380
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ulica Pod Párovcami v Piešťanoch.

Ženu zrazila na priechode, tá neskôr musela vyhľadať lekársku pomoc.


1

Škodu po požiari odhadli na 30-tisíc eur.


Ilustračný záber.

K udalosti došlo na začiatku marca.


TASR

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu