OPOJ. Výstavbu dlho očakávaného celoobecného vodovodu v Opoji zahájila Trnavská vodárenská spoločnosť (TAVOS) 6. marca. Stavenisko odovzdali zhotoviteľovi, združeniu spoločností, ktorých lídrom sú Vodohospodárske stavby Bratislava. Hotovo by, podľa Jaroslava Kuběnu, technicko - prevádzkového a investičného riaditeľa TAVOSu, malo byť do 22 mesiacov.
Stavbu však sprevádza administratívny zmätok, ktorého výsledkom sú dve stavebné povolenia pre dvoch rôznych stavebníkov.
Povolenie má obec aj vodári
Ešte v roku 2008 dostala stavebné povolenie na výstavbu vodovodu obec Opoj. O rok neskôr však prešli na základe zmluvy práva a povinnosti stavebníka z obce na Trnavskú vodárenskú spoločnosť.
TAVOS o predĺženie povolenia požiadal v roku 2010, Obvodný úrad životného prostredia (OÚŽP) spoločnosti vyhovel a písomne oboznámil aj obec. „V novembri roku 2011 prišiel starosta obce Opoj na OÚŽP so žiadosťou o vydanie nového stavebného povolenia na stavbu Celoobecný vodovod Opoj. Jeho žiadosť okrem iného obsahovala aj súhlasné stanovisko TAVOS k tejto „novej“ stavbe,“ približuje situáciu Miroslava Smutná zo štátnej a vodnej správy OÚŽP Trnava.
Pracovníci úradu podľa nej preto nemali dôvod overovať, či právoplatné povolenie na stavbu už neexistuje. „TAVOS zistil, že má stavebné povolenie na identickú stavbu, až keď bolo stavebné povolenie vydané,“ povedala Smutná. Tá priznala, že okolo stavby je v súčasnosti zmätok, podľa nej sa však všetci zainteresovaní snažili o jedno – aby existovalo právoplatné stavebné povolenie na stavbu.
Obec sama stavať nechce
Podľa starostu Opoja Alojza Matúša môže za zmätok administratívna chyba. Ako nám potvrdil do telefónu, pri žiadosti o nové stavebné povolenie si neuvedomil, že oň v minulosti požiadal TAVOS.
„Obec Opoj dala vypracovať projektovú dokumentáciu na obecný vodovod z vlastných finančných prostriedkov. Vzhľadom na to, že pôvodné stavebné povolenie bolo prepadnuté, obec požiadala o predĺženie jeho platnosti. Vtedy sa zistilo, že už predtým o predĺženie nielen nášho stavebného povolenia, ale aj povolení ďalších dotknutých obcí, požiadala spoločnosť TAVOS,“ povedal Matúš.
Celoobecný vodovod v obci Opoj je totiž súčasťou projektu spolufinancovaného z Kohéznych fondov Európskej únie pod názvom Prívod vody Trnava – Križovany nad Dudváhom. Okrem Opoja a Križovian sa týka aj obcí Zavar a Vlčkovce.
„Vzhľadom na tieto skutočnosti obec nemá záujem o výstavbu vo vlastnej réžii, ale toto prenecháva spoločnosti TAVOS, ktorá dostala na realizáciu aj finančné prostriedky z európskych fondov,“ uzavrel Matúš.
Zmätok stavbu neovplyvní
Rozhodnutie o schválení žiadosti o nenávratný finančný príspevok dostal TAVOS od ministerstva životného prostredia 12. apríla 2010.
„Od tohto termínu sme vyhotovovali a pripravovali všetky administratívne doklady potrebné pre zahájenie stavby. Právoplatnosť nášho stavebného povolenia by vypršala 16. marca tohto roku. Keďže poveternostné podmienky neumožnili odovzdanie staveniska v skoršom termíne a presný termín nebol stanovený, požiadali sme o predĺženie jeho platnosti,“ povedal Kuběna z TAVOS-u.
Prečo o predĺženie stavebného povolenia požiadal aj Opoj sa podľa Kuběnu môže spoločnosť len domnievať. „Nie je to však podstatné a na realizáciu projektu to nemá vplyv,“ dodal.
Spis posunuli na kraj
Spisový materiál k žiadosti o vydanie nového stavebného povolenia pre Obec Opoj je podľa Smutnej v súčasnosti na Krajskom úrade životného prostredia v Trnave, ktorý pôsobí ako odvolací orgán. „OÚŽP Trnava nemôže toto rozhodnutie zrušiť autoremedúrou, pretože nemá písomný súhlas všetkých účastníkov konania. Preto o jeho zrušení rozhodne krajský úrad," povedala Smutná.