Približne tristosedemdesiat solárnych panelov na streche sídla TT- Komfort má vyrobiť ročne toľko energie, koľko spotrebuje dvadsať domácností. Ak sa nové fotovoltaické zariadenie osvedčí, o osadení ďalších bude uvažovať aj radnica.
TRNAVA. Na streche budovy trnavskej správcovskej spoločnosti TT- Komfort na Františkánskej ulici nainštalovali viac ako 370 solárnych panelov. Tie vyrobia 58 megawatthodín elektrickej energie a ušetria až 50 ton emisií kysličníka uhličitého za rok.
„Ide o pilotný projekt výroby elektriny pomocou zelenej energie zo slnka. Väčšinu z nej využijeme, zvyšok distribuujeme do siete, pretože elektrina sa nedá uložiť,“ hovorí na úvod Paul Minarik, konateľ spoločnosti TT- Komfort.
Fotovoltaické zariadenie inštalovali ešte koncom minulého roka, od januára zatiaľ vyrobilo osem tisíc kilowatthodín elektrickej energie. Všetko závisí od intenzity slnečného žiarenia a klimatických pomerov. Najintenzívnejšie respektíve najviac energie sa vyrobí počas leta. „V Trnave rátame približne s tisíckou intenzívnych hodín v roku,“ dodal Minarik.
Spoločnosť aj mesto by chceli umiestniť takéto panely aj na ďalšie objekty, o ktoré sa starajú. Ide o bytové domy či školské zariadenia. Predpoklad je, aby sa to ekonomicky oplatilo. „Musíme mať záruky, že to nepôjde do straty. Je to závislé od veľkosti striech, ich polohy a samozrejme od ceny vykupovanej energie,“ vysvetlil Minarik.
Tá však v poslednom období klesla takmer o štvrtinu, čo robí podľa Minárika takéto projekty nemožnými. Na druhej strane, ceny panelov idú dole, takže sa to pomaly kompenzuje. „Vyskúšame to na vlastnej koži a podľa toho, či sa to oplatí, budeme uvažovať o inštalovaní ďalších solárnych panelov na našich budovách,“ dodal.
Projekt pochválil aj primátor Trnavy Vladimír Butko. Ak sa ukáže ako ziskový, nad solárnymi panelmi bude uvažovať aj radnica. „Je predčasné hovoriť o nejakých dohodách. Najskôr musíme mať podloženú návratnosť takéhoto spôsobu výroby elektriny,“ povedal Butko.
Mesto má potenciál, respektíve voľné strechy spravovaných budov, ktoré by sa dali takýmto spôsobom využiť. „Strechy by však museli byť v stopercentnom stave, aby sme ich nemuseli najbližších pätnásť až dvadsať rokov opravovať prípadne inak do nich zasahovať. Práve toľko totiž trvá životnosť týchto panelov,“ skonštatoval Butko.
Na základe ekonomických výsledkov z tohto projektu budú poslanci o tom v priebehu roka uvažovať. „Na základe reálnych ukazovateľov uvidíme, či to je alebo nie je pre nás rentabilné. Podľa toho sa rozhodneme,“ uzatvoril Butko.
Aj spoločnosť TT-Komfort plánuje v budúcnosti získané skúsenosti z tohto projektu využiť aj pri realizácii ďalších fotovoltaických zariadení v Trnave.