TRNAVA. Gotickým podvežovým kaplnkám v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave by mali reštaurátori prinavrátiť pôvodný výzor z čias ich vzniku. Po dvojmesačnom výskume získali dostatok poznatkov k vypracovaniu projektu, ktorý by umožnil odkryť ich pôvodnú výzdobu.
,,Bola by to možnosť prezentovať kompletný gotický interiér v rozsahu, aký v Trnave a okolí v takomto rozsahu zachovaný nie je. Od podlahy cez steny, farebnú výzdobu na kamenných prvkoch, klenby, až po gotický stôl,“ povedal na záver výskumu južnej Kaplnky Božského srdca Ježišovho Tomáš Kucman z reštaurátorského tímu.
Trnava podľa neho o gotickú architektúru prišla vďaka tomu, že bola bohatým mestom. Práve preto sa tu veľa búralo a namiesto starých stavieb sa stavali nové. Nemenej zaujímavou je aj severná Kaplnka svätého Michala Archanjela so zamurovaným gotickým oknom a štukovou výzdobou.
Aj tu výskum odhalil pôvodnú výtvarnú výzdobu, ktorú by bolo možné po reštaurovaní prezentovať verejnosti. Výskum financoval Farský úrad v Trnave, ktorému bazilika patrí. Na samotné reštaurovanie kaplniek už bude potrebovať peniaze aj z iných zdrojov.
Bazilika sv. Mikuláša patrí spoločne s Katedrálou sv. Jána Krstiteľa k najvyhľadávanejším pamiatkam v Trnave. S výstavbou kostola sa podľa historikov začalo v osemdesiatych rokoch 14. storočia, hrubá stavba bola dokončená v roku 1421. Odvtedy bola bazilika viackrát prestavovaná. Len pred niekoľkými rokmi prešli rekonštrukciou obe jej veže, obnova interiéru by mala začať práve dvoma podvežovými kaplnkami.