.
TRNAVA. Pár minút pred oficiálnym začiatkom trnavského protestu Gorila postávalo na námestí len niekoľko desiatok ľudí. Okrem skupinky mládežníkov, posilnenej alkoholom, to boli poväčšine ľudia v strednom veku.
„Som Trnavčan a som znechutený z toho, akí politici nám vládnu. Mám tri deti, všetky pracujú v zahraničí, aj ja som tam pracoval. Nežije sa mi tu dobre a chcem, aby sa to zmenilo,“ povedal asi 60-ročný muž. K zajtrajším voľbám sa však nechystá, podľa jeho slov nemá koho voliť. Z nízkej účasti bol sklamaný, ľudia v Trnave sú podľa neho apatickí.
Fotografie z protestu Gorila si môžete pozrieť TU.
„Pricestovala som zo Zavaru len kvôli protestu. Som sklamaná ako málo ľudí prišlo,“ hovorila pár minút po štvrtej štyridsiatnička Ingrid. Po skončení protestu už bola s účasťou spokojnejšia, čakala však väčší záujem. „Je škoda, že nebolo plné námestie. Chýbali tomu grády,“ hovorila.
„Som sklamaný. Ľudia chodia okolo a pozerajú na nás, ako keby nevedeli čo tu robíme. Je to škoda,“ vyjadril nespokojnosť pán, ktorý sa ujal mikrofónu tesne pred koncom protestu.
Predvolebná kampaň
Na propagáciu svojej strany si trnavský protest vybralo hnutie Mariána Kotlebu Ľudová strana Naše Slovensko. Asi päťdesiat prívržencov prišlo skandujúc na námestie krátko po štvrtej. „Kotleba je zmena!“ kričali, mávali slovenskými zástavami i zástavou strany a ľuďom rozdávali predvolebné noviny.
„Neprišli sme organizovane. Náhodou sme sa stretli a využili svoje základné právo, právo pohybu,“ povedal kotlebovec Marián Mišún. Ten vystúpil aj ako rečník, organizátori mu však dali slovo až potom, ako prívrženci hnutia stiahli zástavu strany. Hneď po Mišúnovom prejave, v ktorom nezabudol spomenúť „ľudí, ktorí nepracujú a iba robia deti“, ňou však opäť mávali nad hlavami. Po necelej hodine kotlebovci námestie opustili, ľudí pod mestskou vežou tiež výrazne ubudlo.
Medzi organizátormi postával aj poslanec a kandidát strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Jozef Viskupič, v dave nechýbal poslanec mestského zastupiteľstva Matej Lančarič (nezávislý).
Včelári, spaľovňa aj cyklotrasy
Medzi hlavných rečníkov protestu patrili Trnavčan Mojmír Kovář, Ladislav Krnáč zo Smoleníc, aktivista a právnik z Bohdanoviec Jozef Kozoň či Dominik Katona. Katona si pripravil niekoľkominútové vysvetlenie celej kauzy Gorila, v ktorom sa inšpiroval známou anekdotou a použil len slová začínajúce na písmeno „P“. Kovář okrem prejavu pozval zúčastnených na včelársku akciu, Kozoň si neodpustil propagáciu cyklotrás a ďalší rečník hovoril o spaľovni pri Smoleniciach.
„Bolo by treba hovoriť o aktuálnych problémoch, dať priestor ľuďom a vyvolať diskusiu,“ hovorili tí, ktorí si všimli, že rečníci využili publikum a upustili od hlavnej myšlienky protestu.
Z davu sa o slovo prihlásilo len niekoľko ľudí, mladý vyznávač punku s čírom na hlave a taškou s britskou vlajkou sa pýtal, ako má vyžiť z 350 eur, ktoré po skončení školy dostane. Jasnú odpoveď však nedostal.
Po hodine a pol zostalo na námestí už len pár desiatok ľudí. Protest začal aj skončil slovenskou hymnou, priestor dostali naživo mladí reperi.
Okrem rečníkov sa v dave pohybovala aj pätica mladíkov s petičnými hárkami. Tí zbierali podpisy pod petíciu za spravodlivé referendum. Objavil sa len jeden transparent vyzývajúci k priamej demokracii.