Podľa ministerstva dopravy, autodopravcovia zneužívali krajské cesty II. a III. triedy.
TRNAVA. Osadenie dopravných značiek, ktoré zakazujú prejazd kamiónov cez obec, iniciovalo ministerstvo dopravy aj na podnet vyššieho územného celku (VÚC).
Podľa Patrika Velšica, hovorcu trnavskej župy, ešte v jeseni sa dohodli na kompromise so značkami.
„Žiadali sme od ministerstva, aby nejakým spôsobom zakázalo pohyb kamiónov po našich cestách. Cesty II. a III. triedy, ktoré máme v správe, nie sú totiž dimenzované na takú záťaž,“ zdôraznil Velšic.
Na ministerstve o tranzite cez obce vedeli
O situácii na krajských cestách na ministerstve dopravy vedeli. Nové značky by podľa ich názoru mali situáciu upokojiť.
„Autodopravcovia zneužívali cesty II. a III. triedy a zámerne obchádzali elektronické mýto. Samosprávne kraje, ktoré sú správcami týchto komunikácií, neboli schopné, či už pre nekompetentnosť alebo nedostatok financií, túto situáciu riešiť. Dochádzalo tak k ničeniu ciest, ktoré nie sú určené na tranzit ťažkých nákladných vozidiel,“ vyjadril sa hovorca rezortu dopravy Martin Krajčovič.
Okrem toho, otrasy ťažkých áut ničia majetok občanov a premávku v menších obciach robia oveľa nebezpečnejšou.
„Na náklady Národnej diaľničnej spoločnosti, po diskusii s VÚC a samotnými autodopravcami sme osadili tieto dopravné značky,“ dodal Krajčovič.
Osadili už viacero nových značiek
Kraj navrhol úseky, kde by bolo potrebné takéto značenie osadiť. Pôvodne ich malo byť viac, pre nedostatok peňazí sa však „neušlo“ všetkým.
„Značky pribudli iba tam, kde bol preukázateľný nárast tranzitnej dopravy,“ vysvetlil Ján Prievozník, prednosta Krajského úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Trnava.
Zákaz vjazdu vozidiel nad 12 ton v súčasnosti nájdete napríklad pred Cíferom, Trakovicami, Hrnčiarovcami, Bučanmi, Vlčkovcami či Červeníkom.
Zmeny zatiaľ nepocítili
Vodiči kamiónov si často krátili cestu zo Senice do Nitry aj cez obec Trakovice. Spoplatnený úsek totiž vedie z Trnavy po severnom obchvate na R1. Kamionosti sa mu vyhýbali po Piešťanskej ceste cez Bučany a Trakovice , ďalej cez Hlohovec smerom na Nitru.
Po novom by už nemali. Starosta Trakovíc túto iniciatívu vníma pozitívne aj napriek tomu, že počas prvých týždňov od osadenia značky pokles tranzitnej dopravy v obci príliš nezaregistroval.
„Ľudia sa mi denne sťažujú. Aj napriek tomu, že policajné hliadky sú u nás takmer každý deň, predpisovo sa cez obec nejazdí,“ povedal Ľudovít Tolarovič, starosta Trakovíc.
Aj Jaroslav Kráľovič, starosta v Hrnčiarovciach nad Parnou víta osadenie nových značiek. „Je to určite plus. V obci však registrujeme zatiaľ iba mierny pokles tranzitnej dopravy,“ dodal. Dôvod je podľa jeho slov aj ten, že cestári osadili zákazové značenie iba v smere z Trnavy.
„Najväčší problém nám robia kamióny, ktoré schádzajú z D1 pri Voderadoch. Tam žiadne značky nie sú,“ vysvetlil. Vedenie obce sa to snaží zmeniť. Už na to upozornili aj ministerstvo dopravy.
„Zatiaľ sme dostali iba prísľub, momentálne čakáme, ako sa to vyvinie,“ uzatvoril Kráľovič. To, koľko kamionistov už porušilo nový zákaz, sa nám nepodarilo zistiť.
„Policajné hliadky sa v rámci výkonu venujú aj tejto problematike a ak by zistili porušenie zo strany vodiča kamiónu nad 12 ton, budú priestupok na mieste riešiť. Avšak nie je možné zistiť, či boli také porušenia, pretože takéto štatistiky špecificky nevedieme,“ uviedla na záver Martina Kredatusová, krajská hovorkyňa policajtov.