TRNAVA. Počet pokusov o poistný podvod stále narastá. Minulý rok prešetrili detektívi poisťovne Allianz takmer o polovicu viac udalostí ako rok predtým. Od roku 2004, kedy špeciálne oddelenie zamestnávajúce bývalých policajtov vzniklo, prešetrilo 6586 poistných udalostí a podalo 664 trestných oznámení.
„Ako sme očakávali, v roku 2011 sa najviac podozrivých škodových udalostí prešetrovalo v povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla. Toto poistenie nevyžaduje ďalšie vstupné náklady na uhradenie poistného a preto je z pohľadu podvodov najvýhodnejšie,“ povedala Jaroslava Zemanová, vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností poisťovne.
Podľa nej sa zvýšil aj počet hlásení poistných udalostí cez telefón, čím narástlo aj pokušenie spáchať poistný podvod. „Najmä náhodné pokusy sú motivované vidinou majetkového prospechu. Ľudia si myslia, že okolnosti vzniku škody nebudeme prešetrovať. Opak je však pravdou,“ povedala Zemanová.
Podvody na zamestnancoch
Poisťovňa zaregistrovala aj prípady, keď sa snažil zamestnávateľ oklamať nielen poisťovňu, ale podviedol aj svojho zamestnanca. Najmä v Trnavskom kraji sa rozmohli prípady podvodov pri poistení profesnej zodpovednosti.
„Stalo sa, že podnikateľ si na autá neuzavrel havarijné poistenie a škodu, ktorá vznikla, musel zo svojej poistky uplatniť zamestnanec, ktorý vozidlo vôbec nešoféroval,“ hovorí Zemanová. V jednom z prípadov už poistený dokonca nebol zamestnancom spoločnosti, ktorá si chcela nechať preplatiť škodu z jeho poistky.
Vynaliezavý podvodník
Spomedzi kurióznych prípadov je podľa Zemanovej zaujímavý jeden z októbra minulého roku. Poistený vtedy poisťovni oznámil, že na parkovisku pred lekárňou v Trnave prešiel so svojím vozidlom pri cúvaní škatuľu s liekmi.
„Malo ísť o lieky, ktoré do lekárne na objednávku doviezol iný vodič. Škoda na liekoch bola vyčíslená na sumu 1800 eur,“ hovorí Zemanová.
Pri obhliadke poškodených liekov však zistili, že na baleniach liekov sú rukou napísané spôsoby užívania, niektoré lieky boli po čase expirácie, prípadne balenia vykazovali znaky ich dlhodobejšieho skladovania alebo používania.
„Bolo zrejmé, že nejde o nové lieky, ktoré boli do lekárne dodané v uvedený deň. Prešetrením sa zistilo, že známy zamestnankyne lekárne si takýmto spôsobom chcel zaobstarať peniaze na opravu svojho vozidla, ktoré nebolo havarijne poistené. Vo veci bolo podané trestné oznámenie,“ povedala Zemanová.