TRNAVA. Na najmodernejšej skládke komunálneho odpadu v kraji sa rozhorelo minulý piatok v skorých ranných hodinách. Zásah hasičov komplikovali extrémne nízke teploty. Pri hasení sa vystriedalo až sedemnásť záchranárov, požiar sa podarilo úplne zlikvidovať až v sobotu. Príčina požiaru je zatiaľ nejasná, pravdepodobne za to môžu teplotné výkyvy.
Požiar zavážali zeminou
24- hodinový zásah komplikoval vytrvalý mráz. Teplota sa pohybovala okolo pätnásť stupňov pod nulou. V takých prípadoch sa musia dodržiavať určité postupy, ktoré „zdržovali“. Voda v hadiciach musela tiecť bez prestávky, nesmeli sa používať rozdeľovače, prúd musel tiecť na priamo. Inak hrozilo, že voda v hadiciach zamrzne. Najúčinnejším spôsobom hasenia sa ukázalo zavážanie zeminou.
Skládku na Zavarskej ceste prevádzkuje spoločnosť ASA už roky. Patrí k najmodernejším na Slovensku. Prísne normy vrstvenia odpadu, protipožiarne i bezpečnostné opatrenia majú zamedziť možnosti vzniku veľkého požiaru. Skládka je dostatočne „odvetraná“ a preto v nej nehrozí kumulácia škodlivých plynov. Kvasením biologického odpadu sa totiž vytvára skládkový plyn, ktorý tvorí prevažne horľavý metán.
V piatok začal horieť komunálny odpad. Čo požiar „odpálilo“ je stále v štádiu vyšetrovania. Vedúci skládky Michal Mikláš si požiar nevie vysvetliť, pretože odpad pravidelne vrstvia zeminou, výskyt kyslíka potrebného pri horení je takmer nemožný.
Môžu za to zrejme výkyvy počasia
Martin Krajčovič, hovorca hasičov nám potvrdil, že aj napriek týmto všetkým okolnostiam sa požiar môže vyskytnúť. „Skladovaný odpad je rôzneho druhu, čo spôsobuje, že vznikajú rôzne hnilobné a iné chemické procesy. Aj napriek dokonalému vrstveniu nehorľavými látkami a odvádzaniu horľavých plynov zo skládky je pre veľké výkyvy teplôt možnosť vznietenia sa odpadu,“ vysvetlil.
K zlyhaniu ľudského faktora podľa prebiehajúceho vyšetrovania nedošlo. Táto informácia však bude zrejmá až po definitívnom zistení príčin vzniku požiaru. Zamorenie ovzdušia škodlivými látkami sa nepotvrdilo. „Priestor požiariska bol neustále monitorovaný a boli merané hodnoty nebezpečných látok v ovzduší. Na základe vyhodnotenia údajov nedošlo k ohrozeniu mesta Trnava a neboli ohrození ani zamestnanci neďalekej automobilky PSA,“ uzatvoril Krajčovič.