Trnava eviduje asi 250 žiadateľov o malometrážne byty pre seniorov.
TRNAVA. Radnica momentálne eviduje asi 250 žiadostí od dôchodcov na pridelenie malometrážneho bytu. Ročne sa však uvoľní len dvanásť – trinásť takýchto bytov.
Malometrážne byty poskytujú dôchodcom viac súkromia ako bežné zariadenia pre seniorov, preto je podľa Petra Klenovského z Mestského úradu v Trnave o ne taký záujem. Žiadateľmi sú podľa neho starí ľudia, ktorí obvykle byt prenechali svojim deťom či vnukom. ,,Z nášho pohľadu vyriešili problém s bývaním mladých ľudí, za to im chceme ponúknuť možnosť prežiť starobu v malom nájomnom byte,“ vysvetlil. Trnava má zatiaľ jedno zariadenie, v ktorom je takmer dvesto garsónok a jednoizbových bytov určených výhradne pre dôchodcov.
Vedenie radnice chce mať podľa hovorcu Pavla Tomašoviča do konca roka k dispozícii projektovú dokumentáciu na prestavbu ubytovne. Z tej bude jasné, koľko bude prestavba stáť. Samotné stavebné úpravy by mali byť otázkou budúceho roku. ,,Je to jedna z priorít tohto vedenia mesta,“ reagoval Tomašovič na otázku, či sa na rekonštrukciu výškovej budovy nájdu peniaze. Dodal však, že samospráva sa bude snažiť získať na tento účel peniaze aj z mimomestských zdrojov, napríklad zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Platby za byty budú nastavené tak, aby mesto na ne nedoplácalo.
V sociálnej ubytovni na Kollárovej ulici blízko centra Trnavy je takmer 120 izieb pre sociálne slabších obyvateľov. Pred rokom jej správca prestal predlžovať nájomné zmluvy tým ubytovaným, ktorí v nej žili viac ako šesť rokov. Niektorí z vysťahovaných sa o bývanie postarali sami, rodinám s malými deťmi pomohla samospráva k získaniu nájomného bytu. Pôvodne sociálne odkázaní proti vysťahovávaniu protestovali, dnes je situácia podľa Tomašoviča pokojná.