SEPTEMBER
So začiatkom školského roka sa vyostrila situácia vo Fakultnej nemocnici v Trnave. Vedenie avizovalo prepúšťanie asi päťdesiatich technických a hospodárskych pracovníkov, výpovede však podala aj viac ako polovica lekárov.
Televízia Markíza informovala o nebezpečnej pume, ktorá sa mala pohybovať v okolí Trnavy. Po predátorovi, ktorý mal utiecť od neznámeho chovateľa, pátrala aj polícia. Neskôr sa na internete objavili viaceré fotomontáže, ktoré zachytávali pumu na rôznych miestach v regióne. Doposiaľ ju však nikto nevypátral, stala sa ale námetom vtipov i televíznej reklamy.
Kyselina dusičná, ktorá unikla z kamióna, zastavila na niekoľko hodín dopravu na Hospodárskej ulici v Trnave. Približne štyridsať litrov tejto nebezpečnej látky mal prevážať vodič v neoznačenom a nezabezpečenom aute, čím ohrozil obyvateľov krajského mesta.
OKTÓBER
Ďalšia vlna hospodárskej krízy udrela na región práve na jeseň. Bez práce zostalo približne 1400 zamestnancov spoločnosti Hansol, PSA Peugeot Citroen zasa opakovane prerušil výrobu. Kým v septembri fabrika stála šesť dní pre chýbajúce dielce, októbrová deväťdňová odstávka súvisela s nižším dopytom na trhu.
Predaj svojho závodu v Hlohovci avizovala farmaceutická spoločnosť Zentiva. O prácu sa začalo strachovať asi deväťsto zamestnancov, vedenie však informácie o plánovanom hromadnom prepúšťaní nepotvrdilo.
NOVEMBER
Svoj úmysel opustiť Trnavu prejavila v novembri spoločnosť Figaro. Závod by sa mal postupne presťahovať do Serede a Cífera, dôvodom je podľa vedenia spoločnosti nevyhovujúca lokalita v centre rušného mesta a s ňou spojené ťažkosti s dopravou.
Netradične skoro, už v piatok 25. novembra, odštartovali v Trnave Vianočné trhy. Prvýkrát ich organizovala súkromná firma, ktorá rovnako zabezpečila aj silvestrovský program. Ľudí spočiatku šokovali nové stánky - unimobunky, neskôr však organizáciu trhov väčšina oslovených pochválila.
DECEMBER
Záver roka poznačil odchod lekárov zo slovenských nemocníc. V Trnave bola najkritickejšia situácia na neurológii, ktorá na pár dní prestala úplne fungovať. Pacientov tak vozili do okolitých nemocníc, najčastejšie do Galanty. Po niekoľkých dňoch sa však vláda s lekárskymi odborármi dohodla a zdravotníci nastúpili opäť na svoje pôvodné miesta. Okrem toho si vybojovali aj postupné zvyšovanie platov či návrh na zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti.
Autor: LEN