Pripravili sme pre vás prehľad tých najdôležitejších udalostí, ktoré v priebehu uplynulého roka rezonovali v trnavskom regióne. Kým spočiatku to vyzeralo na rozvoj hospodárstva a príchod nových investorov, záver roka s dvomi jednotkami poznačila recesia v ekonomike i kríza zdravotníctva.
JANUÁR
Začiatok roka poznačila tragická nehoda v Dubovanoch, v okrese Piešťany. Len 19-ročný Dávid tu 19. januára zrazil pri prechádzaní cez cestu dve 12-ročné školáčky, Alicku a Simonku. Obe dievčatá svojim zraneniam podľahli, Dávidovi vymeral Okresný súd v Piešťanoch v decembri trest štyri roky nepodmienečne a sedemročný zákaz viesť motorové vozidlo.
Ku koncu mesiaca sa vyostrila situácia v Galérii Jána Koniarka. Župan Tibor Mikuš navrhol odvolať riaditeľa galérie Vladimíra Beskida pre tri písomné upozornenia na porušenie pracovnej disciplíny. S Mikušovým návrhom súhlasila aj Rada Trnavského samosprávneho kraja, umelecká obec však proti odvolaniu ostro protestovala.
Ozbrojenej lúpeži čelil personál obchodu s autosúčiastkami na ulici Terézie Vansovej. Tesne pred záverečnou tam prišiel maskovaný muž so samopalom v ruke a žiadal peniaze. Majiteľ ho však zahnal výstrelom z legálne držaného koltu.
FEBRUÁR
Spolu s druhým mesiacom roka sa v regióne objavili správy o viacerých investíciách. V katastri obce Zeleneč plánovala bratislavská spoločnosť postaviť logistický areál za viac ako 30 miliónov eur, One Fashion Outlet pri Voderadoch získal stavebné povolenie. Ani jedna z avizovaných investícií však zatiaľ ukončená nie je.
Napriek protestom, na ktorých sa priamo pred budovou Trnavského samosprávneho kraja zúčastnili asi štyri desiatky umelcov, odvolalo krajské zastupiteľstvo Vladimíra Beskida z postu riaditeľa Galérie Jána Koniarka. Uvoľnené miesto po ňom sa doposiaľ obsadiť nepodarilo.
Od začiatku februára spoplatnila Fakultná nemocnica v Trnave vstup do svojho areálu. Euro za parkovanie musia zaplatiť všetci, ktorí sa chcú motorovým vozidlom dostať cez vstupnú rampu, personál nevynímajúc.
MAREC
Lúpež na benzínovom čerpadle v Šulekove skončila smrťou 20-ročného Jozefa z Hlohovca. Ten z benzínky ukradol asi osemsto eur a dal sa na útek cez pole. Pri následnej prestrelke ho zabil výstrel z policajného samopalu.
Celé Slovensko sledovalo kauzu obchodov s „darčekovými a zberateľskými“ predmetmi, známymi ako Crazy shopy. Predajňa, ktorá podľa odborníkov ponúkala tzv. nové drogy, si našla miesto aj v Trnave. Majiteľka rekonštruovanej pasáže však kontroverznému obchodu vypovedala nájom, o sortimente ju vraj jeho majiteľ informoval zavádzajúco a predajňa kazila meno pasáže.
Štedrá darkyňa podporila výstavbu pastoračného centra a fary v Trnave a rekonštrukciu kaplnky Panny Márie Trnavskej. Cirkvi venovala staršia žena viac ako 20 tisíc eur, priala si zostať v anonymite.
APRÍL
Ako prvoaprílový žart znela spočiatku správa o zrážke dvoch lodí pri Šamoríne. Pri strete výletného a nákladného plavidla sa nikto nezranil, záchranári však na miesto udalosti mali doraziť až po niekoľkých hodinách.
Zlyhanie komunikácie medzi stavebným a pamiatkovým úradom malo za následok nenávratné zničenie významného archeologického náleziska z doby laténskej. Keltskú osadu i veľkomoravské sídlisko zničili bagre, ktoré kopali silážnu jamu. Pamiatkárov o začiatku výstavby vraj nikto neinformoval.
Apríl priniesol dobré správy pre nezamestnaných v regióne. Vytvorenie ďalších takmer 900 pracovných miest avizoval PSA Peugeot Citroen, rozšíriť svoju halu vo Voderadoch a prijať 400 ľudí mala spoločnosť Fine DNC Slovakia, stovku pracovných miest mal priniesť aj nový závod spoločnosti Fremach v Trnave. Väčšinu zámerov však pribrzdila ďalšia vlna finančnej a hospodárskej krízy, ktorá sa prejavila v druhej polovici minulého roka.
Autor: len