TRNAVA. Trnavské Divadlo Jána Palárika si v pondelok 26. decembra fraškou Stará láska nehrdzavie z pera Jána Chalupku pripomenie na deň presne 180. výročie od otvorenia svojej divadelnej budovy. Divákov privíta riaditeľ divadla Emil Nedielka, so zaujímavými informáciami o stavbe historickej divadelnej budovy sa im prihovorí divadelný teoretik Ladislav Čavojský.
,,Pri stavbe divadla bolo zaujímavé to, že pod vedením vtedajšieho magistrátu sa do stavebných prác zapojili takmer všetci obyvatelia mesta, bez ohľadu na národnosť. Nemci, Maďari, Slováci, Židia vybudovali krásne mestské divadlo,“ povedal Nedielka. Mesto poskytlo na stavbu divadla pozemok a platilo murárov. O jeho interiérové vybavenie sa postarala divadelná spoločnosť, ktorá ho za to dostala na dvadsať rokov do prenájmu. Záhadou zostáva rýchlosť výstavby stánku Thálie – plány na jeho výstavbu schválili vo Viedni 19. mája 1831, no na Vianoce toho istého roku sa v ňom už hralo.
Prvým predstavením v trnavskom divadle bol 26. decembra 1831 dvojdielny prológ a dvojdejstvová veselohra Pulz. Magistrát vydal na predstavenie výnimočné povolenie, pretože počas druhého sviatku vianočného mali herci v celej vtedajšej monarchii zakázané vystupovať. V prvých rokoch sa hralo v divadle v nemčine, z približne 10-tisíc obyvateľov Trnavy tvorili jednu tretinu Nemci.