PIEŠŤANY. Spoločnosť MA z Ducového požiadala piešťanský magistrát o zriadenie trhového miesta za účelom prevádzkovania trhoviska. Mestskí poslanci návrh schválili. Blšie trhy sk nájdete na periférii Piešťan, kúsok od letiska.
Inšpiroval sa v Prahe
Anton Bachár, správca trhoviska, sa inšpiroval v Prahe. „Vznikol pri mojej návšteve tamojšieho blšieho trhu. V Prahe sa volajú bleší trhy cz., tak prečo nie blšie trhy.sk,“ hovorí na úvod.
To, že blšákom už odzvonilo, si nemyslí. Aj podľa agentúry TASR sa v posledných rokoch stáva obľúbeným miestom turistov. Najvychytenejšími blšími trhmi sa môže pochváliť Paríž. Má ich niekoľko oficiálnych, ale cez víkendy vznikajú na uliciach i improvizované. Ten najväčší, najslávnejší a najtradičnejší je Puces de SaintQuen ležiaci na severnom okraji mesta. Údajne je to najväčší podnik svojho druhu na svete, kde býva až 2500 stánkov a za rok sa tu urobia obchody za pol miliardy eur. V Londýne sú zasa takéto miesta vyznačené na turistických mapách. Nájdete ich aj vo Viedni, v Berlíne, Bruseli či v Moskve.
Piešťany majú strategickú polohu
Správca považuje Piešťany za stred Európy. „Mesto má strategickú polohu, poznajú ho v celom svete, tadiaľto prechádza množstvo obchodných ciest,“ opisuje dôvod založenia trhov v kúpeľnom meste. Podľa jeho slov, doba na také trhy je vhodná v každom čase, pretože generácie sa striedajú a v každej domácnosti či už na povale, v izbe alebo v pivnici sa vždy niečo nájde, čo by sa dalo ešte speňažiť. „Ľuďom je často ľúto niečo vyhodiť. Teraz to môžu predať a za pár centov to zasa poslúži ďalšiemu,“ vysvetľuje filozofiu trhov.
Záujemcovia na ňom nájdu každú sobotu a v nedeľu rozličný tovar. Malo by ísť hlavne o spotrebný tovar, použitý či nepoužitý, ďalej sortiment predávaný živnostníkmi a firmami na základe živnostenského oprávnenia. Budú tam aj rôzne služby ako napríklad brúsenie nožov, oprava dáždnikov, čistenie peria či reštaurátorské práce.
Autobusová doprava je zatiaľ otázna
Chýbať nebude ani zelenina, ovocie, lesné plody, kvety, priesady. Poslanci povolili predávať aj živé zvieratá, ale iba na podujatiach organizovaných zväzmi chovateľov.
„Od jarných mesiacov by sme chceli začať rozbiehať nové aktivity s tematickým zameraním na chovateľstvo, záhradkárstvo, farmárstvo s odborným zastrešením zväzovými organizáciami,“ dodáva Bachár.
Mestská autobusová doprava na trhy nepremáva. Návšteva blšáku (Žilinská cesta, areál STK za tabuľou Piešťany) je závislá od auta či bicykla. „Otázka premávania MHD aj na trhy je v štádiu riešenia. Čo sa týka parkovania vozidiel v našej prevádzke, sme kapacitne nachystaní,“ ozrejmuje Bachár. Doba prevádzky trhoviska bude od šiestej rána do ôsmej večer, každú sobotu a nedeľu. Prvýkrát otvoria už 17. decembra. Do 23. decembra budú prebiehať Vianočné blšie trhy.