TRNAVA. Viac stánkov, predĺžená doba predaja aj nové atrakcie. To je charakteristika Vianočných trhov v Trnave. Tento rok ich prvýkrát organizuje súkromná firma, ktorá netají, že na nich chce zarobiť. Trhy tak otvorili už 25. novembra a stánky s občerstvením by mali na námestí zostať až do Silvestra.
Kým predajcom medoviny, vareného vína, punču či tradičných trhových pochúťok to vyhovuje, predavači sezónneho tovaru a vianočných ozdôb sa sťažujú na nízky záujem verejnosti.
„Predáva sa raz lepšie, raz horšie. Myslím si však, že záujem o náš tovar ešte len bude. Je ešte strašne skoro,“ hovorí Mirka. Spolu s kolegyňou Jojou predávajú sviečky a vianočné aranžmány.
„Ja som tu už pätnásty rok. Zo začiatku to bolo veľmi dobré, ale z roka na rok sa to zhoršuje. Zvyšuje sa nájomné za stánok, drahá je elektrina, slabne aj záujem ľudí,“ hovorí Joja.
V stánku prekrytom iba nepremokavou plachtou je zima, predavačky si dýchajú na skrehnuté ruky. „Treba to brať s humorom. Pomáha čaj, káva a neustály pohyb,“ usmeje sa zababušená stánkarka.
Čakajú na výplaty
Kožušiny a výrobky z nich predáva už siedmy rok Trnavčanka Gita. Ani k jej stánku sa kupujúci doposiaľ nehrnuli.
„Predáva sa zatiaľ slabo. Ľudia buď čakajú na výplaty, alebo nemajú peniaze. Je kríza, každý kúpi potraviny, nejaké drobnosti a hračky pre deti. Ľuďom peniaze nezvyšujú,“ hovorí. Dúfa však, že situácia sa tento týždeň zlepší.
„Úplne by stačilo, ak by sa trhy začali na Mikuláša. Ľudia už toho budú mať ku koncu aj plné zuby a nemyslím si, že by sme predali výrazne viac ako po iné roky,“ myslí si Gita. Zostať predávať aj po Vianociach by vraj pre ňu nemalo žiadny zmysel, oplatiť sa to môže len predavačom občerstvenia.
Obedy aj večere
Cigánska, lokše, kapustnica, pagáče, štrúdle či jablká v karameli. Jarmočné vône sa šíria po námestí už od rána. Niektorí sa po niečo pod zub zastavia už ráno cestou do práce, iní využijú stánky trhovníkov cez obednú prestávku.
„Keď sa nám nechce ísť na menu do reštaurácie, vybehneme s kolegami na námestie. Ja si dám najradšej lokšu s pečienkou,“ hovorí Alžbeta. Zastrešená občerstvovacia zóna tak žije nielen večer, ale aj v priebehu dňa.
Najviac ľudí sa tu však sústreďuje po západe slnka, s pohárikom vína či medoviny postávajú po námestí väčšie či menšie skupinky.
„Zatiaľ to ide dobre. Najviac sa predá bieleho vína, ale dobre ide aj náš punč,“ hovorí Paľo, ktorý spolu s Evou predáva v drevenom stánku. Striedajú sa štyria a dlhšie trvanie trhov im neprekáža.
„Po minulé roky sa niektorí zákazníci ohradzovali, prečo tu nie sme aj po Vianociach. Dúfame, že skupina ľudí, ktorí na námestie prídu aj medzi sviatkami, bude dosť veľká, aby sa nám to oplatilo. Spoliehame sa najmä na Silvestra,“ doplnil Paľo.
Za dobrý nápad považuje predĺženie trhov aj Sebastián zo Smoleníc. „Predávam medovinu v stánku môjho birmovného otca. Keď budú chcieť ľudia stráviť príjemný čas s rodinou či priateľmi, je dobre, že budú môcť prísť na námestie aj po Vianociach,“ myslí si.