Štrajk lekárov ukončilo v sobotu 3. decembra podpísanie memoranda. V ňom sa vláda zaviazala lekárom nielen zvýšiť platy, ale prijať ich na pôvodné miesta za rovnakých podmienok v akých z nemocnice odchádzali.
TRNAVA. Krízu, ktorá po 1. decembri nastala vo Fakultnej nemocnici v Trnave, zariadenie zvládlo. Myslí si to riaditeľ nemocnice Gabriel Pavelek.
„Vďaka personálu, ktorý tu zostal a pomoci galantskej nemocnice nedošlo k žiadnemu poškodeniu pacientov, ktoré by sa mohlo dať do súvisu so štrajkom lekárov,“ povedal.
Po podpise memoranda medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ) riaditeľ očakáva, že lekári sa vrátia do práce. Kedy to však bude a čo sa stane s miestami, ktoré povýpovediach už nemocnica obsadila novými lekármi, povedať nevedel.
„Situácia je momentálne taká, že sme splnili všetky nariadenia ministra Uhliarika. To znamená, že sme zmobilizovali personálne oddelenie, ktoré má pre všetkých lekárov pripravené nové zmluvy. Zatiaľ ich však nikto neprišiel podpísať,“ informoval Pavelek v nedeľu predpoludním.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová povedala, že ministerstvo žiada lekárov, aby sa do práce vrátili bezodkladne. „V nemocniciach je nedostatok lekárov, preto aj novoprijatí lekári budú mať čo robiť,“ povedala Zollerová.
Vo víkendovom režime
Areál trnavskej nemocnice nebol v nedeľu predpoludním pohostinné miesto. Pacientov na chodníkoch medzi jednotlivými oddeleniami bolo vidieť len minimum.
„Oddelenia fungujú vo víkendovom režime, centrálny príjem s neurologickou, internou a traumatologickou ambulanciou je zabezpečený, lekári na oddeleniach pracujú,“ informovali na horúcej linke nemocnice.
Pacienti sa vraj o situácii informovali, nejaké chaotické situácie však neboli. Okrem hmly a jesenného dažďa pacientov čakalo aj opäť fungujúce neurologické oddelenie. Slúžil na ňom lekár a viacero sestričiek. „Primár si to neželá,“ odbili prosbu o pár informácii sestričky a pribuchli dvere priamo pred nosom. Na chodbách okrem nich nikto iný nebol.
„Neurologický stacionár stále normálne fungoval a boli sme pripravené poskytnúť akútnu pomoc,“ odpovedali oveľa príjemnejšie sestričky o dve poschodia nižšie. Situácia u nich sa vraj nelíšila od iných víkendov.
„Lekári u nás sú, ale asi nie sú anesteziológovia a tak sa nerobia plánované cisárske rezy,“ hovorila v susednej pôrodnici mladá mamička. Iné zmeny v starostlivosti si nevšimla. „Nemám záujem,“ odmietol rozhovor jeden z lekárov. Sestry sa k štrajku lekárov vyjadrovať nechceli.
Zmluvy budú kontrolovať
Internetová stránka LOZ lekárov usmernila, aby nové zmluvy nepodpisovali bez toho, aby ich skontroloval právnik. Pre lekárov zverejnili postup, ktorý v niekoľkých krokoch opisuje ako s novou zmluvou naložiť. Všetko koordinujú centrálne, podpísané nové zmluvy môžu nemocniciam regionálni koordinátori odovzdať až po schválení LOZ.
„Nové zmluvy nepreberajte od riaditeľov priamo a jednotlivo! Preberie ich podpísané riaditeľom na základe splnomocnenia váš koordinátor vo vašej nemocnici a on vám ich dá k podpisu, aby sa po celoslovenskej dohode mohli dať riaditeľovi podpísané naraz. Je to na zabezpečenie vrátenia všetkých lekárov!“ vyzýva stránka LOZ.
Krem toho, že nové zmluvy si majú lekári porovnať so svojimi pôvodnými, skontroluje ich aj právnik LOZ, ktorý potvrdí, že obsahujú všetky náležitosti, na ktorých sa odborári s vládou dohodli.
Neurológia bola dva dni zatvorená
Lekári, ktorí svoje výpovede nestiahli, prestali byť 1. decembra zamestnancami nemocnice. Napriek tomu, že prezident republiky vyhlásil núdzový stav, 21 z nich do práce nenastúpilo už v stredu. Väčšina z nich doručila potvrdenie o práceneschopnosti, najkritickejšia situácia bola na neurologickom oddelení. To musel riaditeľ v piatok zatvoriť.
„Situácia na neurológii sa vyostrila tak, že sme oddelenie museli zavrieť. Zostal tu len primár, pacientov riešime v spolupráci s nemocnicou v Galante,“ povedal v piatok Pavelek.
V nedeľu sa oddelenie podarilo opäť sprevádzkovať, pacienti, ktorých v Galante hospitalizovali, tam však zatiaľ zostávajú.
V Galante situáciu zvládli
Počas štvrtka a piatka priviezli do Nemocnice s poliklinikou sv. Lukáša v Galante spolu 17 pacientov spadajúcich do obvodu trnavskej nemocnice
„Dnes sme hospitalizovali dvoch „trnavských“ pacientov na neurológii. Situáciu zvládame, veríme, že lekári sa s vládou dohodnú. Cítime s nimi istú solidaritu,“ povedala v piatok Drahomíra Bollová, hovorkyňa galantskej nemocnice.
Táto nemocnica už prešla transformáciou na akciovú spoločnosť, zrejme aj preto tu lekári hromadné výpovede nepodávali.
„Odísť sa rozhodli len traja neatestovaní anesteziológovia, ale výpovedná lehota im plynie až do konca decembra. Nemocnica preto funguje v plnom stave,“ upresnila Bollová.