Parížan so slovenskými koreňmi, ktorý žije so svojou rodinou už 15 rokov pri Leviciach. Jeho kamión môžete dnes v Trnave navštíviť posledný deň.
TRNAVA. Veľký modrý kamión zaparkoval pri trnavskom amfiteátri v stredu 30. novembra. Nápis na ňom hlásal, že záujemcovia v ňom môžu vidieť živé žraloky. Podobne ako v iných mestách, ktoré Fabrice Lesieur so svojimi žralokmi navštívil, aj v Trnave vzbudil záujem najmä u detí.
„Sme na turné od 17. októbra. Začínali sme v Leviciach a keď skončíme tu, presunieme sa do Senca. O žraloky je záujem, chodievajú najmä rodičia s deťmi ale aj celé školské triedy,“ hovorí Lesieur. Podmorský svet a žraloky sú jeho vášňou už dlho, ako samouk získal certifikát z ekológie a morskej biológie.
Pre žraloky predal dom
Prvé svoje turné s mobilným akváriom a tromi žralokmi zahájil Francúz v roku 1997, v rámci neho navštívil aj našich českých susedov. „Akvárium som v roku 2000 predal jednému cirkusantovi, ale skoro o desať rokov som sa ho rozhodol odkúpiť naspäť. Predal som dom a investoval 200-tisíc eur do moderných technológií,“ hovorí Lesieur.
Dnes má vo svojom akváriu štyri žraloky, dva z nich zachránil pri ropnej katastrofe v Mexickom zálive, ďalšie dva pochádzajú z Filipín. Spoločnosť im robí ostrorep americký, zvieratko podobné krabovi, ktoré má modrú krv, desať očí, dvanásť nôh a v akváriu funguje ako čistič.
Najviac stojí stráženie a soľ
Žraloky, ktoré má Fabrice v akváriu, nie sú rovnakého druhu. Nájdete tu žraloka korálového, fúzatého, čiernoplutvého a leopardieho. Krmivo pre nich vraj drahé nie je, najviac podľa Francúza stojí soľ a látky, ktoré pridáva do vody, aby mala optimálne chemické zloženie. „Peniaze ma stojí aj stráženie kamióna, denne vo dne aj v noci pri ňom musí niekto byť. Dosť drahá je aj nafta,“ hovorí Lesieur.
Do akvária sa zmestí 15-tisíc litrov morskej vody, o jej čistotu sa stará 40 filtrov a aktívne uhlie. Baktérie zabíja ultrafialové žiarenie.
„Raz by som chcel na Slovensku postaviť veľké morské akvárium, podobné tým v Amerike. Rád by som urobil aj múzeum venované žralokom. Nemôžem sa však do toho pustiť sám,“ uzavrel Lesieur.