TRNAVA. Obraz slávnostne vyniesli za sprievodu zvonenia zvonov a účasti tisícov veriacich z Baziliky sv. Mikuláša. Bazilika je miestom uloženia obrazu, ktorý mal zázračne roniť slzy ako predzvesť pohrôm, blížiacich sa na Trnavu. Slzy Panny Márie tiež zastavili v roku 1710 epidémiu moru v meste. Na znak vďaky jej odvtedy Trnavčania venujú každý rok deviatnik.
Procesia sa konala po dnešnej slávnostnej omši na záver Roku Panny Márie Trnavskej a viedla na hlavné trnavské námestie, kde sa pri súsoší Najsvätejšej Trojice vydala naspäť. V čele sprievodu išiel arcibiskup Róbert Bezák, biskupi, kňazi a rehoľníčky, tiež primátor Trnavy Vladimír Butko s manželkou. Obraz, vložený do rámu a ovenčený kvetmi a stuhami, niesli zástupcovia mesta a farnosti. Sprievod sprevádzali nábožné piesne a modlitby.
Novéna sa koná vždy v rovnakom termíne od 13. do 21. novembra, počas nej sa uskutoční niekoľko desiatok omší, v tomto roku to bolo spolu 45. V súčasnosti sa na bohoslužbe zúčastňujú veriaci predovšetkým z Trnavy a širšieho okolia. Deviatnik neporušil svoju tradíciu ani počas socializmu, vtedy sa stal platformou pre verejné proklamovanie neželaných názorov.
Od začiatku osemdesiatych rokov do roku 1989 bola novéna takmer pútnickým miestom, na omše prichádzali ľudia zo vzdialených miest celého Slovenska, aby si mohli vypočuť kázne, účasť bola ešte niekoľkonásobne vyššia ako v súčasnosti.