DUNAJSKÁ STREDA. Na Žitnom ostrove, pri Čiližskom potoku hľadali odborníci riešenie na záchranu ohrozených živočíchov. Nachádza sa tu dôležitá oblasť ohrozených mokradí, najmä Čiližský močiar, ktoré sú už predmetom dlhodobého skúmania, hlavne vedeckého monitoringu Výskumného ústavu vodného hospodárstva v Bratislave. Informoval krajinár Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Dunajské Luhy a jeden z hlavných organizátorov podujatia Juraj Hajdú.
"Práve takáto medzirezortná spolupráca a vzájomné informovanie je zárukou, že sa podarí zachrániť ohrozené druhy živočíchov, ako je napríklad vzácna rybička blatniak tmavý alebo hraboš severský, ktoré sa v tejto lokalite vyskytujú už len sporadicky a vyžadujú cielené aktivity za ich zachovanie a hlavne revitalizáciu životného prostredia," konštatoval Hajdú s tým, že na Slovensku, ako aj na Žitnom ostrove, už dlhšiu dobu registrujú úbytky mokradí, čo spôsobuje jednak cielené odvodňovanie území v dôsledku komerčných cieľov, ale aj znečisťovanie, a samozrejme, aj klimatické zmeny.
"Mokrade, močiare a bahnité terény sú však pre množstvo živočíchov životnou podmienkou a vyhynutím jedného druhu sa priamo podmieňuje ohrozenie ostatných," zdôraznil. Zároveň upozornil, že začleňovanie, zamorovanie vôd prírodných jazier, rybníkov či iných vodných nádrží cudzími druhmi, ktoré sú vo väčšine prípadov dravé, priamo ohrozujú pôvodné druhy živočíchov, najčastejšie pôvodných dunajských rýb.
Na seminári venovanom monitoringu mokradí v Čiližskej oblasti informovala vedúca oddelenia hydrológie a riečnej morfológie Výskumného ústavu vodného hospodárstva Katarína Holubová.
Súčasťou seminára bola aj exkurzia do lokality Čiližský potok a močiar, kde si účastníci mohli priamo overiť niektoré skutočnosti z prednášok.
Organizátormi seminára boli Správa CHKO Dunajské luhy, obec Čiližská Radvaň a Občianske združenie UMBRA (v preklade blatniak tmavý) a Bratislavské regionálne ochranné združenie.