O zdevastované priestory má záujem trnavský podnikateľ, ktorý čaká na verdikt mestských poslancov.
TRNAVA. Stará Pracháreň- bývalý mliečny bar na Trojičnom námestí chátra. Objekt vo vlastníctve mesta je už tri roky bez nájomcu. Radnica ho plánuje prenajať, problém by nebol ani s jeho predajom. Viceprimátor Bystrík Stanko tvrdí, že vec riešia, ale nechcú nič unáhliť.
Objekt je už tri roky bez nájomcu
Na posledného nájomcu, ktorý odišiel pred tromi rokmi, nebudú v dobrom spomínať. „Pri odchode zanechal nebytové priestory zdevastované. V apartmánoch chýbali dvere, koberce, nábytok. V kúpeľniach boli rozbité obklady, chýbali vane, záchody, umývadlá, batérie a kotol, ktorý vykuroval apartmány,“ potvrdil Ľubomír Krajčovič, generálny riaditeľ správcovskej spoločnosti TT- Komfort. Poškodené boli aj svietidlá, elektrické rozvody či sanita.
„Priestory Prachárne nie sú v tomto období v užívania schopnom stave,“ dodal Krajčovič. Celková škoda za zdevastované priestory, nezaplatené nájomné spolu s úrokom z omeškania sa vyšplhali na viac ako 90 tisíc eur. TT- Komfort uskutočnil právne kroky, aby pohľadávku v celej výške vymohol. Avšak Okresný súd v Trnave uznesením zrušil konkurz na majetok úpadcu pre nedostatok majetku. Pohľadávka sa tak stala nevymožiteľnou.
O zdevastovanú Pracháreň prejavil záujem istý podnikateľ z Trnavy, ktorý vlastní viacero reštaurácií. V Prachárni by chcel otvoriť ďalšiu. Investovať plánuje až do výšky jedného milióna eur. Zástupcovia radnice sa s ním už stretli. „Rokovania stále prebiehajú,“ povedal viceprimátor Stanko na margo stretnutia.
Záujem má o kúpu objektu. Nechce ísť do podnájmu
Podľa jeho slov pre radnicu by bol zaujímavejší prenájom, nebránia sa však ani predaju. Podnikateľ má záujem objekt kúpiť, do nájmu ísť nechce. Tvrdí, že žiadna banka mu neposkytne úver na základe nájomnej zmluvy.
Mesto požaduje za budovu približne sedemsto až osemsto tisíc eur. „Ak by sme to predávali, museli by sme vyhlásiť verejnú súťaž. Obávame sa, že ak by to aj niekto za tú cenu kúpil, nemal by dostatok financií na potrebnú rekonštrukciu,“ vyjadril sa Stanko.
Objekt by tak ďalej chátral. Aj podnikateľovi sa zdá cena privysoká. Preto pracujú s viacerými variantmi ďalšieho využitia Prachárne. Jednou alternatívou je možnosť, že opravu objektu by priamo začlenili do kúpnej zmluvy.
„V krajnom prípade by sme Pracháreň predali aj za symbolickú cenu. To však naráža na viacero právnych problémov s predajom majetku obce. A navyše, obávame sa aj zlej verejnej mienky,“ skonštatoval Stanko.
O osude Prachárne rozhodnú až mestskí poslanci. Na tohtoročnom poslednom zasadnutí v decembri to však podľa Stanka s najvyššou pravdepodobnosťou nebude.