KÁTLOVCE. Od kotliny sa odvíja názov sídla, ktorý síce v priebehu stáročí menil svoj tvar podľa toho, akou rečou sa v kraji rozprávalo, ale význam nikdy. Katlowicz-Katlowetz-Katloch či Katlócz znamenalo vždy, že ľudia sa usídlili pri potoku s terajším názvom Blava a využívali polohu, ktorá ich dokázala chrániť pred nástrahami.
Do erbu si dali biely polmesiac a dve hviezdy ako symbol Panny Márie, červený podklad symbolizuje Ducha Svätého, ktorému je zasvätený miestny kostol.
Kátlovčania radi poukazujú, že hoci sa obec v listinnom materiáli prvýkrát objavuje až v roku 1401 (Katlowicze), je isté, že vznikla skôr. Dôkazom toho sú ojedinelé nálezy stredovekej keramiky z lokality Šarkanské, ktoré pochádzajú z 13.-14. storočia, či nález počítacieho žetónu z rokov 1580 - 1608.
Žetón má tvar mince, z nápisu vyrazeného po obvode vyplýva, že patril norimberskému obchodníkovi Killiánovi Kochovi (zomrel v r. 1632) a je zaujímavým dokladom prúdenia rôznych skupín obyvateľstva cez oblasť západného Slovenska.
Chorvátski osadníci
Sídlo počas stáročí patrilo priebežne ako poddanské panstvu na Dobrej Vode a v Smoleniciach, okrem pôvodného obyvateľstva jeho stavy v 16. storočí navýšili chorvátski osadníci, ktorí utekali do regiónu pred tureckými nájazdmi. Pamiatkou na toto obdobie je v Kátlovciach i okolitých dedinách početná skupina ich potomkov, ktorých možno doteraz spoznať podľa priezviska, končiaceho na ič. Šimončič, Chorvatovič, Martinovič, Machovič, Danišovič, Viskupič, Fančovič a ďalšie.
V Kátlovciach, na rozdiel od susedných obcí, nemajú stavebnú pamiatku v podobe kaštieľa alebo kúrie po niektorom z niekdajších majiteľov. O to viac si vážia iné pamiatky, ktoré zostali po predchádzajúcich generáciách. V prvom rade je to neskorobarokový kostol, postavený v roku 1720, obnovený 1818 a doplnený vežou 1830.
Prechádzka za sakrálnymi pamiatkami
Okrem jeho návštevy sa dá v obci urobiť pekná prechádzka za sakrálnymi pamiatkami. Počnúc ústredným Svätým krížom na cintoríne z roku 1774, cez osamelý kríž pri kostole s vročením 1633 a 1864, drevený misijný kríž a kalváriu, po sochu Blahoslavenej Panny Márie z konca 18. storočia na ceste z Kátloviec do vedľajšej Chtelnice, sochy sv. Jána Nepomuckého, Floriána, Vendelína a Najsvätejšej Trojice.
K tomu ešte stoja v Kátlovciach kríže na Lazoch a na Remízach, kaplnka Panny Márie Lurdskej a pamätník obetiam 1. a 2. svetovej vojny.
K pamiatkam patrí aj pomník kňaza a básnika Paľa Ušáka-Olivu. Jeho meno je najznámejšou kapitolou v zozname významných rodákov a osobností, ktoré tam pôsobili. Okrem iných spisovateľ a kňaz Jozef Hort, vedec a spoluautor projektu Chemolaku Smolenice Albín Kostolanský, prekladateľ, spisovateľ Teofil Ušák, básnik Juraj Bartolomej Vágovič či spisovateľ a cestopisec Ján Zádory, prvý kátlovský kronikár a učiteľ Koloman Mihalovič.