Nemenovaný bývalý zamestnanec Hansolu tvrdí, že vedenie spoločnosti vyvíjalo nátlak, aby podpísal dohodu o skončení pracovného pomeru.
TRNAVA. Najväčší dodávateľ súčiastok pre Samsung, kórejská spoločnosť Hansol vo Voderadoch skončil. Bez práce tak ostalo približne 1400 ľudí.
„K 31. augustu naša spoločnosť ukončila výrobu z dôvodu pretrvávajúcej nepriaznivej situácie na svetových trhoch,“ vyjadril sa pre Hospodárske noviny Ján Mikuláš, PR špecialista spoločnosti Hansol.
Podľa anonymného zdroja zo Samsungu, výrobné linky z Hansolu boli demontované, z časti ich nahradila privezená technológia z Galanty. Zvyšné priestory momentálne slúžia ako sklady.
Prepúšťať začali postupne
„Prepúšťať nás začali postupne. Začalo to niekedy na prelome marca a apríla. Neskôr sa začalo po podniku povrávať, že končíme definitívne,“ hovorí na úvod nemenovaný zamestnanec Hansolu, ktorý sa spolu s ďalšími ocitol bez práce.
Oficiálne im to oznámili až mesiac pred skončením výroby. Firma podľa jeho slov vyvíjala nátlak na operátorov, aby podpísali dohodu o skončení pracovného pomeru namiesto toho, aby im dali výpoveď z organizačných dôvodov.
„Viackrát si nás volali do kancelárie a rozprávali nám o tom, aby sme podpísali, pretože nie sú peniaze a keď nepodpíšeme, nebude na odstupné a podobne. Podľa môjho názoru išlo o psychický nátlak,“ dodáva zdroj.
Prepustení zamestnanci dostali najskôr dvojmesačné odstupné. Po tom, ako sa celý prípad dostal do spravodajskej televízie TA3 niekoľko mesiacov dozadu, operátori začali dostávať odstupné vo výške troch platov.
Hromadné prepúšťanie to nie je
O hromadné prepúšťanie v Hansole podľa Viktórie Fogelovej z trnavského úradu práce vraj nejde, pretože prepustení zamestnanci podpísali dohody o skončení pracovného pomeru.
Vo svojej evidencii uchádzačov o zamestnanie registrujú iba stovku bývalých pracovníkov Hansolu. V spoločnosti totiž pracovali ľudia zo širokého okolia, autobusmi ich zvážali aj z iných okresov.
Miroslava Valčeková Navrátilová, hlavná inšpektorka práce nám potvrdila, že nedostali žiadne podnety od prepustených z Hansolu ohľadne hromadného prepúšťania.
„Riešili sme jeden podnet, ktorý sa týkal pracovnoprávnych vzťahov, ale žiadne porušenie zákonníka práce sme nezistili,“ tvrdí inšpektorka práce.
Zamestnanci podpísali dohody, po právnej stránke je teda všetko v poriadku.
Firma obchádza zákon
Nemenovaný právnik špecializujúci sa na pracovné právo tvrdí, že postup Hansolu je neštandardný. Uzatvorením dohôd sa vyhli hromadnému prepúšťaniu, ktoré by museli vopred nahlásiť na príslušný úrad práce.
Ak by si nesplnili túto povinnosť v zákonnej lehote, museli by svojim zamestnancom vyplatiť odstupné vo výške dvojnásobku priemerného mesačného zárobku.
V prípade, ak zamestnanci uzavreli dohody pod nátlakom a nie slobodne, tieto sú neplatné, avšak museli by vec riešiť súdnou cestou, a to v lehote dvoch mesiacov odo dňa skončenia pracovného pomeru.