DOLNÁ KRUPÁ. Na založenie tradície nikdy nie je neskoro. K zorganizovaniu prvého ročníka vďakyvzdania za úrodu v Dolnej Krupej sa odhodlal miestny farár Miroslav Kováč. Samozrejme bez aktívnej pomoci domácich by to nešlo. Nádherne zaranžované jablká, hrušky, dyne, obilie rozložili priamo v kostole. Bohoslužbou sa veriaci poďakovali za dary prírody.
S prvým vďakyvzdaním začali pri príležitosti osláv 200. výročia dostavby miestneho farského Kostola sv. Ondreja, o ktorom vyšla v týchto dňoch aj publikácia od Stanislava Petráša. Na akcii sa aktívne podieľali viacerí veriaci z Dolnej Krupej. Poďakovanie patrí pani učiteľke Martine Slabej a jej rodičom, ako i obetavým farníkom, ktorí stávali niekoľko hodín pri trpezlivej práci v kostole.
„Minulú nedeľu bola ďakovná bohoslužba, ktorá je výrazom našej vďaky za úrodu v tomto roku,“ hovorí na úvod Eva Chynoranská. „Rodičia už od malička učia svoje deti nielen to, ako majú prosiť, ale aj ako majú poďakovať,“ vysvetľuje Chynoranská prečo s vďakyvzdaním začali.
Po omši sa začala prehliadka výzdoby. Počas popoludnia ju zhliadlo množstvo zvedavcov z obce i širokého okolia. Výstavu si môžu návštevníci pozrieť do piatku (14.10.), prístupná je každý deň v čase od štvrtej poobede do siedmej večer. „Skutočne sa je na čo pozerať, veď šikovné ruky dokázali vytvoriť z darov záhrad, sadov a polí prekrásne umelecké diela,“ komentovala Chynoranská.
Plánujú v tom pokračovať aj o rok a dúfajú, že z „vďaky“ vyrastie tradícia. Podľa Chynoranskej, v dnešnej uponáhľanej dobe sa často na ďakovanie zabúda. „Ľudia z Dolnej Krupej dokázali, že vedia byť vďační za všetko, čo nám Boh dáva. Riadia sa starou ľudovou múdrosťou: Bez Božieho požehnania márne naše namáhania,“ dodáva na záver.
Autor: PB