TRNAVA. Hospodárska kríza spred troch rokov zbrzdila plány na premenu trnavského cukrovaru na moderný spoločenskokultúrny komplex. Krátko po skončení s výrobou cukru koncom roku 2004 prejavilo záujem o projekt viacero spoločností. O štyri roky neskôr ich už toľko nebolo.
Investori sú opatrnejší
„Od roku 2008 prudko poklesol záujem developerov o podobné projekty a tí čo, na trhu podobné lokality vyhľadávajú, sú oveľa opatrnejší,“ vysvetlil Boris Cambel, , zástupca vlastníka pozemku, spoločnosti United Industries. Podľa jeho slov, do rozhodovania vstupuje veľa ďalších faktorov, ako kúpyschopnosť obyvateľstva či poloha lokality. Na 21 hektárovom pozemku mala vyrásť obchodno-spoločenská zóna s typickými funkciami pre centrá miest a obytné zóny.
Budovy cukrovaru z konca 19. storočia mali zostať zachované a zakomponované do širšieho historického centra. Vlastník pozemku preto hľadal developerov so skúsenosťami, ktoré by využili štyri pamiatkovo chránené budovy bývalého cukrovaru.
Projekt centra stále žije
Spoločnosť momentálne iba prenajíma priestory pre skladové a administratívne účely. Sídlia tam viaceré kancelárie a jeden ateliér. „Do doby, keď sa prípadný projekt stane reálnym, budeme areál využívať podľa možností na prenájom,“ dodal Cambel. Pôvodný zámer je ale stále živý. „Územný plán zóny cukrovaru je stále platný a umožňuje aj takéto využitie,“ ubezpečil.
Realizácia projektu s obchodnými, kultúrnymi a zábavnými funkciami si vyžaduje silného investora a vhodnú ekonomickú a trhovú situáciu. „Stále vedieme rokovania s potenciálnymi partnermi,“ uzatvoril Cambel. Začiatok výstavby je zatiaľ v nedohľadne.