Bohatý sprievodný program, množstvo noviniek i tradičné prednášky. Tak bude vyzerať jesenná akvaristicko - teraristická burza TERRANO FAUNA. V priestoroch SOŠ poľnohospodárstva a služieb vidieku sa uskutoční 15. októbra.
TRNAVA. Fanúšikovia akvarijných i teráriových zvierat sa môžu tešiť na ďalšiu jesennú burzu TERRANO FAUNA. O programe i novinkách sme sa porozprávali s organizátorom Martinom Bronišom.
Aké novinky čakajú na návštevníkov tentoraz?
- Vzhľadom na to, že sme TERRANO FAUNU nikdy neplánovali ako obyčajné trhy so zvieratami, je opäť aj bohatý sprievodný program. Svoje odchovy exotických zvierat a široký sortiment doplnkov samozrejme prídu ponúknuť predajcovia zo Slovenska a zahraničia, čo predstavuje základ celého podujatia.
Novinkou je možno ich počet, ktorý sa každým podujatím zvyšuje, tentokrát ich bude rádovo niekoľko desiatok. Čo ma mrzí, je fakt, že sme z kapacitných dôvodov museli niektorých záujemcov odmietnuť, pretože už dva mesiace pred burzou sme boli na 90 percent obsadení.
Ku klasickým ťahákom burzy by som zaradil aj prednášky, ktoré sme síce nazvali odborné, sú ale prezentované populárno-náučným spôsobom, takže sú určené naozaj každému.
Preteky laboratórnych myší a obrovských švábov si už našli svoje stabilné publikum, o ceny súťažia ako menšie deti, tak aj nadšení rodičia či skôr narodení.
Po vlaňajšom krste prvej a druhej časti detských omaľovánok sme sa tentokrát rozhodli pre vydanie pohľadníc s námetmi akvaristiky, teraristiky a prehistórie.
Štyri farebné a štyri čiernobiele pohľadnice sú nielen milá spomienka na burzu, ale snáď i inšpiráciou na niekoho si spomenúť a pohľadnicu mu napísať a poslať. Vzhľadom na ich obmedzený počet sa môžu stať i zberateľskou raritou – každá bude označená príležitostnou pečiatkou burzy s dátumom konania.
Absolútnou novinkou je tematická výstava Vivaristika vo filatelii a numizmatike. Zo súkromných zbierok sme pre návštevníkov vybrali päťdesiat exkluzívnych filatelistických klenotov, ktoré predstavia teráriové zvieratá z celého sveta od Aruby až po ZSSR.
Čo vás motivovalo k výstave poštových známok? Ktorá známka je najzaujímavejšia alebo najexotickejšia?
- V rámci prednášky i výstavy sa predstaví vášeň, ktorá zahŕňa predovšetkým plazov, obojživelníkov, teda zvieratá, ktoré poznáme z terárií. A práve tie zostávajú širokej laickej verejnosti dosť neznáme. Práve preto sme sa ich rozhodli predstaviť návštevníkom nášho podujatia.
Na druhú časť otázky sa ťažko odpovedá. Každá kolekcia, či už čistá alebo razená, v sebe ukrýva svoj vlastný príbeh. Ale ktorá známka či kolekcia je najkrajšia či najexotickejšia, to necháme na posúdenie poslucháčom prednášky a aj účastníkom výstavy filatelistických kolekcií.
Novinkou v ponuke predajcov budú aj vcelku tradično-netradičné zvieratá - ježkovia. Nakoľko je ich chov náročný v domácich podmienkach?
- Ježko sa v poslednom čase stal skutočne vyhľadávaným chovancom terárií, pričom svoje sympatie si získava nielen u malých chovateľov, ale aj u tých starších.
Ježkovia v domácom chove nie sú vhodní pre malé deti. Pri každom neznámom alebo desivom zvuku či pohybe napriamujú pichliače a stáčajú sa do klbka. Pokiaľ si ale na daný zvuk zvyknú, okamžite sa zase rozvinú.
K chovu ježka nám postačí väčšie, dobre vetrané stepné terárium. Osvedčil sa chov aj v umelohmotných nádobách na chov napr. králika alebo aj faunabox (lepšie sa čistí), pričom pre jedného ježka by dĺžka boxu mala byť aspoň meter. Klietka pre ježkov vhodná nie je.
Pretože ježko je v prírode veľmi aktívny, treba mu dopriať pravidelný výbeh, inak môže čoskoro trpieť obezitou. Ideálne je ho púšťať večer, kedy sú prirodzene aktívne, pričom je vždy dôležitý je dostatok priestoru.
Aké ďalšie zaujímavé živočíchy si budú môcť návštevníci burzy prehliadnuť, prípadne zakúpiť?
- Okrem spomínaných bielobruchých a bielych ježkov z chovateľskej stanice Jany Sklenárovej z Trnavy budú k dispozícii ako akváriové, tak teráriové zvieratá či hlodavce, vrátane hmyzu. Spomeniem aspoň veľhady, pytóny, užovky, anolisy, felzumy, gekončíky, leguány či chameleóny, pavúky.
Bohaté bude zastúpenie akvaristov, ktorí ponúknu najrôznejšie druhy akváriových rýb, krevetiek, rakov, akváriových rastlín a akvaristické potreby. Teraristické doplnky, teráriá, podstielky či výhrevné kamene patria už ku klasickému sortimentu burzy.
Na svoje si prídu i milovníci rastlín – kaktusári a sukulentári. Sortiment tentoraz doplnia i minerály a prírodniny, ako aj zbierkový hmyz v ozdobných rámikoch.
PROGRAM
- Odborné prednášky (miestnosť 12)
10.00 hod. Teraristika a zberateľská vášeň (Štefan Čambal, Levice)
10.20 hod. Terárium ako zrkadlo prírody (Dr. Michael Košťál, JBL Nemecko)
10.40 hod. CITES legislatíva v chove zvierat / Puma v okolí Trnavy, mýtus alebo skutočnosť? (MVDr. Ján Šiška, Trnava)
- Veterinárna poradňa
Od 10.00 hod. MVDr. Andrej Broz, Zvieracia klinika plus Trnava
- Preteky švábov a myší (predsálie)
9.00-10.45 hod. prezentácia na súťaže
11.00 hod. začiatok súťaží laboratórnych myší a obrovských švábov
- Maľovanie na tvár (predsálie)
9.00-14.00 hod. Ing. Mária Behílová, Trnava
- Tematická výstava (predsálie)
9.00-14.00 hod. Tematická výstava Vivaristika vo filatélii a numizmatike
- Prezentácia jedinečných pohľadníc s príležitostnou pečiatkou (miestnosť 13)
9.00-14.00 hod. Prvé vydanie limitovanej série pohľadníc s námetmi akvaristiky, teraristiky a prehistórie; predaj originálnych detských akva a tera omaľovánok.
(R)