TRNAVA. Orechy pri frekventovaných cestách každoročne lákajú zberačov. Ľudí, ktorí dobrovoľne podstúpia toto riziko, nie je málo. Niektorí orechy iba zbierajú, iní ich zasa pomocou niekoľkometrových palíc klátia. Šoférov často prekvapia tam, kde by ich nečakali. Zberači riskujú vlastné životy a ohrozujú plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky.
Župa zber nepovoľuje
Stromy vysadené pri cestách sú vo vlastníctve správcov priľahlých komunikácií. Plnia viaceré funkcie. V zime zabraňujú vzniku závejov, pohlcujú prach a hlučnosť, plnia úlohu vetrolamov. Majú aj estetický význam.
Trnavská župa spravuje cesty II. a III. triedy. Na zber plodov, ktoré vlastní, treba povolenie.
„Správa a údržba ciest samosprávneho kraja v tomto roku nepovolila zber ovocia pri žiadnej ceste, nelegálny zber neschvaľuje a týchto zberačov jej pracovníci upozorňujú, že ich zber je nepovolený,“ informoval Patrik Velšic, hovorca TTSK. V zmysle cestného zákona však nemajú žiadne právomoci umožňujúce udeliť za takéto konanie finančný postih. Zostáva iba pri slovách.
Policajti riešia iba premávku
Policajti „ilegálny“ zber nekontrolujú, zameriavajú sa iba na dodržiavanie predpisov. „Polícia doteraz neeviduje žiadne dopravné nehody, ktoré by spôsobili zberači orechov,“ tvrdí Michal Hanus, krajský policajný hovorca.
Podľa našich informácií sa takéto osoby pohybujú po vozovke často neoznačené, svoje vozidlá parkujú tam, kde im to práve vyhovuje.
„Pokiaľ ide o cesty druhej a tretej triedy, vozidlo možno zaparkovať na okraji vozovky, ale musí zostať prejazdný pruh široký minimálne tri metre pre oba smery,“ hovorí Hanus. Nesmie tak spraviť za zníženej viditeľnosti. „Samozrejme, pri takejto činnosti musia občania zabezpečiť, aby neznečisťovali vozovku, napríklad napadanými orechovými šupami,“ pokračuje.
Z hľadiska bezpečnosti polícia žiada občanov, aby boli na ceste viditeľní. Kraj proti zberačom bojuje aj tak, že ovocné stromy či orechy pri cestách už nesadí. „Pri tvorbe nových stromoradí sa vysádzajú výhradne okrasné listnaté dreviny,“ uzatvára Velšic.