Už v roku 1928 pôsobilo v priestoroch Gymnázia Jána Bosca súkromné gymnázium pre chlapcov, ktoré spravovali saleziáni. Svoju činnosť ukončilo v roku 1950, keď režim začal likvidovať rehole.
TRNAVA. ŠAŠTÍN-STRÁŽE. Vyučovať na súčasnom Gymnáziu Jána Bosca sa začalo v roku 1991. Po zmenách politického systému, ktoré u nás nastali, sa saleziáni rozhodli obnoviť tradíciu cirkevného školstva v Šaštíne. Na gymnáziu mohli študovať opäť iba chlapci a všetci boli povinne ubytovaní v školskom internáte.
„Gymnázium si získalo dosť veľkú popularitu, do Šaštína prichádzali chalani až z východného Slovenska, napríklad až z Bardejova či Humenného. Keďže žiaci boli povinne ubytovaní v internáte, bolo treba zabezpečiť celodenný program. Starali sa o nich vychovávatelia – saleziáni, ktorí ich viedli nielen v škole, ale i vo voľnom čase,“ začne svoje rozprávanie riaditeľ Gymnázia Jána Bosca v Šaštíne-Strážach Marek Nádaský.
V roku 2009 sa zriaďovateľom školy stáva Bratislavská arcidiecéza a v škole začínajú študovať aj dievčatá.
„Tento školský rok máme dokonca v prvej triede viac dievčat ako chlapcov,“ pokračuje, „žiaci v súčasnosti môžu do školy každý deň dochádzať, no stále ponúkame chlapcom ubytovanie v školskom internáte, kde sa o nich starajú vychovávatelia – saleziáni. Sme jedinou cirkevnou školu v okresoch Senica a Skalica, chceme ponúknuť dievčatám a chlapcom alternatívu, ktorá spočíva v kresťanských hodnotách. Spoločne sa stretávame na slávení svätej omše, vyučovanie začíname modlitbou. Sme otvorení i pre žiakov iných vierovyznaní či neveriacich, ktorí akceptujú katolícke zameranie školy.“
Pán riaditeľ, môžete čitateľom priblížiť proces výučby? Ktoré cudzie jazyky sa vyučujú na gymnáziu?
Vyučovacie predmety sú rovnaké ako na štátnych gymnáziách. Jediným špecifickým predmetom je katolícke náboženstvo, ktoré majú žiaci dvakrát týždenne. Na vyučovanie prírodovedných predmetov máme odborné učebne – na fyziku, biológiu a chémiu.
Na telesnú a športovú výchovu žiaci využívajú telocvičňu, posilňovňu a dve ihriská, trávnaté a hokejbalové. Školský internát sa nachádza na 2. poschodí, žiaci iba zídu o jedno poschodie nižšie a sú v škole.
Všetci naši žiaci sa učia angličtinu, ako druhý cudzí jazyk im ponúkame nemčinu alebo taliančinu. Najmä o taliančinu je veľký záujem, čo je pochopiteľné, veď žiaci po treťom ročníku majú možnosť pracovať v Taliansku v mládežníckych saleziánskych strediskách a môžu sa zdokonaliť v cudzom jazyku.
Odlišnosťou katolíckeho cirkevného gymnázia je atmosféra, v ktorej sa vedomosti a výchova žiakom ponúkajú. Dbáme na dobré vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi, snažíme sa slabším žiakom pomáhať. Dôraz kladieme na to, aby sa tu naši žiaci cítili prijatí, aby cítili priateľstvo zo strany učiteľov a vychovávateľov, pretože to vytvára vhodné predpoklady na zvládnutie náročného štúdia.
Veríme, že z našich žiakov sa po absolvovaní gymnázia stávajú mladí aktívni ľudia, ktorí sa dokážu zapojiť do života Cirkvi i celej spoločnosti.
Gymnázium je ponímané ako stredná škola, ktorá poskytuje všeobecné vzdelanie, absolventi zvyčajne pokračujú v štúdiu na vysokej škole. Podľa toho si v treťom či v štvrtom ročníku volia zameranie. Aké možnosti sú u vás?
V tomto školskom roku sa postupne dokončuje školská reforma na stredných školách. Hoci má táto reforma v spoločnosti množstvo kritikov, zásadným pozitívom je, že priniesla viac priestoru pre vlastné rozhodovanie žiakov. Napríklad štvrták na našej škole rozhoduje až o tretine vyučovacích hodín, ktoré v priebehu školského roku absolvuje.
Keď uvažuje o štúdiu na lekárskej fakulte, ponúkame mu možnosť mať vo štvrtom ročníku štyri hodiny semináru z biológie a štyri hodiny semináru z chémie. Budúci právnici, historici či politológovia majú taký istý priestor na rozšírenie vedomostí z dejepisu a občianskej náuky.
No a tí, ktorí sa chcú stať inžiniermi či počítačovými odborníkmi, majú zas primeraný čas na matematiku či fyziku. Keďže sme malá škola, vytvárajú sa na tieto predmety skupiny so šiestimi až dvanástimi žiakmi, čo považujeme za veľmi efektívne. Veľký záujem je o konverzáciu v anglickom jazyku, keďže väčšina žiakov sa chystá na maturitu práve z tohto jazyka.
Koľko absolventov už vyšlo z gymnázia počas jeho peknej, dvadsaťročnej existencie? Ako sa chystáte osláviť výročie v októbri?
Každý rok končí gymnázium len jedna trieda. Sme teda rodinnou školou, kde každý každého pozná. Za 20 rokov maturovalo u nás 466 absolventov. Stretávame sa s nimi aj po maturite a vieme, že mnohí sú v živote naozaj úspešní – pracujú ako právnici, lekári, ekonómovia či špecialisti na informačné technológie.
Viacerí z nich študovali po maturite v zahraničí, najmä v Taliansku. Do Šaštína sa radi vracajú, veď je to pre nich viac ako škola, strávili tu nezabudnuteľné štyri roky života.
15. októbra 2011 plánujeme osláviť 20. výročie vzniku gymnázia. Veríme, že pôjde o veľkolepú udalosť – očakávame našich bývalých žiakov, hostí z cirkevného i spoločenského života. Najskôr chceme poďakovať za uplynulých 20 rokov počas svätej omše v Bazilike Sedembolestnej, potom pozývame hostí na slávnostný program do našej telocvične a všetko vyvrcholí recepciou.
Pri príprave tohto podujatia nám veľmi pomáhajú bývalí žiaci našej školy – dnes už dospelí ľudia. Sú združení v spoločenstve, ktoré sa označuje ako exallievi - bývalí saleziánski chovanci. Plánujeme vydať aj publikáciu, ktorá bude mapovať históriu gymnázia. Počas tohto školského roku sa uskutoční i niekoľko sprievodných akcií – napríklad podujatie pre žiakov základných škôl Boj o pevnosť Shasward.
Máte v škole krúžky záujmovej činnosti?
Záujmová činnosť je sústredená najmä v školskom internáte. Je pre nás dôležité, aby mladí ľudia prežívali svoj voľný čas aktívne. Veľmi obľúbené sú najmä športové krúžky – napríklad hokejbalový, florbalový, futbalový či posilňovňa. Tento rok začíname aj so športovým krúžkom pre dievčatá.
Pri gymnáziu už niekoľko rokov funguje šachový klub. Mladí umelci sa zdokonaľujú v speváckom zbore, učia sa hrať na gitare. Chlapci sa radi učia pracovať aj s modernými multimédiami, nahrávajú videá, spracúvajú ich, tvoria vlastné videoklipy a podobne.
Počas štvorročného štúdia žiaci navštívia Taliansko. Prichádzajú na miesta, kde patrón našej školy sv. Ján Bosco rozbehol svoje dielo. Obľúbené sú aj exkurzie do Poľska.
Počas celého roka sa u nás čosi deje. Tretiaci pripravujú pre prvákov imatrikulácie, štvrtáci si pred maturitnou záťažou užijú v novembri stužkovú slávnosť. Na takzvanom Cecilfeste sa predstavujú dievčatá a chlapci, ktorí majú hudobný či tanečný talent.
Pred Vianocami zasadneme ako jedna rodina k štedrovečernému stolu, hoci pár dní vopred. Počas školského roka máme rôzne turnaje – hokejbalové, florbalové, futbalové. Veríme, že do nášho gymnázia si nájdu cestu ďalší chlapci a dievčatá a uvidia, že škola nemusí byť iba o učení a o strese.