Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Gymnázium Jána Bosca - Škola nemusí byť iba o učení a strese

Už v roku 1928 pôsobilo v priestoroch Gymnázia Jána Bosca súkromné gymnázium pre chlapcov, ktoré spravovali saleziáni. Svoju činnosť ukončio v roku 1950, keď režim začal likvidovať rehole.

Gymnázium Jána Bosca v Šaštíne Strážach je otvorené pre všetkých.Gymnázium Jána Bosca v Šaštíne Strážach je otvorené pre všetkých. (Zdroj: ARCHÍV GJB)

Už v roku 1928 pôsobilo v priestoroch Gymnázia Jána Bosca súkromné gymnázium pre chlapcov, ktoré spravovali saleziáni. Svoju činnosť ukončilo v roku 1950, keď režim začal likvidovať rehole.

TRNAVA. ŠAŠTÍN-STRÁŽE. Vyučovať na súčasnom Gymnáziu Jána Bosca sa začalo v roku 1991. Po zmenách politického systému, ktoré u nás nastali, sa saleziáni rozhodli obnoviť tradíciu cirkevného školstva v Šaštíne. Na gymnáziu mohli študovať opäť iba chlapci a všetci boli povinne ubytovaní v školskom internáte.

„Gymnázium si získalo dosť veľkú popularitu, do Šaštína prichádzali chalani až z východného Slovenska, napríklad až z Bardejova či Humenného. Keďže žiaci boli povinne ubytovaní v internáte, bolo treba zabezpečiť celodenný program. Starali sa o nich vychovávatelia – saleziáni, ktorí ich viedli nielen v škole, ale i vo voľnom čase,“ začne svoje rozprávanie riaditeľ Gymnázia Jána Bosca v Šaštíne-Strážach Marek Nádaský.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2009 sa zriaďovateľom školy stáva Bratislavská arcidiecéza a v škole začínajú študovať aj dievčatá.

„Tento školský rok máme dokonca v prvej triede viac dievčat ako chlapcov,“ pokračuje, „žiaci v súčasnosti môžu do školy každý deň dochádzať, no stále ponúkame chlapcom ubytovanie v školskom internáte, kde sa o nich starajú vychovávatelia – saleziáni. Sme jedinou cirkevnou školu v okresoch Senica a Skalica, chceme ponúknuť dievčatám a chlapcom alternatívu, ktorá spočíva v kresťanských hodnotách. Spoločne sa stretávame na slávení svätej omše, vyučovanie začíname modlitbou. Sme otvorení i pre žiakov iných vierovyznaní či neveriacich, ktorí akceptujú katolícke zameranie školy.“

Pán riaditeľ, môžete čitateľom priblížiť proces výučby? Ktoré cudzie jazyky sa vyučujú na gymnáziu?

SkryťVypnúť reklamu

Vyučovacie predmety sú rovnaké ako na štátnych gymnáziách. Jediným špecifickým predmetom je katolícke náboženstvo, ktoré majú žiaci dvakrát týždenne. Na vyučovanie prírodovedných predmetov máme odborné učebne – na fyziku, biológiu a chémiu.

Na telesnú a športovú výchovu žiaci využívajú telocvičňu, posilňovňu a dve ihriská, trávnaté a hokejbalové. Školský internát sa nachádza na 2. poschodí, žiaci iba zídu o jedno poschodie nižšie a sú v škole.

Všetci naši žiaci sa učia angličtinu, ako druhý cudzí jazyk im ponúkame nemčinu alebo taliančinu. Najmä o taliančinu je veľký záujem, čo je pochopiteľné, veď žiaci po treťom ročníku majú možnosť pracovať v Taliansku v mládežníckych saleziánskych strediskách a môžu sa zdokonaliť v cudzom jazyku.

Odlišnosťou katolíckeho cirkevného gymnázia je atmosféra, v ktorej sa vedomosti a výchova žiakom ponúkajú. Dbáme na dobré vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi, snažíme sa slabším žiakom pomáhať. Dôraz kladieme na to, aby sa tu naši žiaci cítili prijatí, aby cítili priateľstvo zo strany učiteľov a vychovávateľov, pretože to vytvára vhodné predpoklady na zvládnutie náročného štúdia.

SkryťVypnúť reklamu

Veríme, že z našich žiakov sa po absolvovaní gymnázia stávajú mladí aktívni ľudia, ktorí sa dokážu zapojiť do života Cirkvi i celej spoločnosti.

Gymnázium je ponímané ako stredná škola, ktorá poskytuje všeobecné vzdelanie, absolventi zvyčajne pokračujú v štúdiu na vysokej škole. Podľa toho si v treťom či v štvrtom ročníku volia zameranie. Aké možnosti sú u vás?

V tomto školskom roku sa postupne dokončuje školská reforma na stredných školách. Hoci má táto reforma v spoločnosti množstvo kritikov, zásadným pozitívom je, že priniesla viac priestoru pre vlastné rozhodovanie žiakov. Napríklad štvrták na našej škole rozhoduje až o tretine vyučovacích hodín, ktoré v priebehu školského roku absolvuje.

Keď uvažuje o štúdiu na lekárskej fakulte, ponúkame mu možnosť mať vo štvrtom ročníku štyri hodiny semináru z biológie a štyri hodiny semináru z chémie. Budúci právnici, historici či politológovia majú taký istý priestor na rozšírenie vedomostí z dejepisu a občianskej náuky.

No a tí, ktorí sa chcú stať inžiniermi či počítačovými odborníkmi, majú zas primeraný čas na matematiku či fyziku. Keďže sme malá škola, vytvárajú sa na tieto predmety skupiny so šiestimi až dvanástimi žiakmi, čo považujeme za veľmi efektívne. Veľký záujem je o konverzáciu v anglickom jazyku, keďže väčšina žiakov sa chystá na maturitu práve z tohto jazyka.

Koľko absolventov už vyšlo z gymnázia počas jeho peknej, dvadsaťročnej existencie? Ako sa chystáte osláviť výročie v októbri?

Každý rok končí gymnázium len jedna trieda. Sme teda rodinnou školou, kde každý každého pozná. Za 20 rokov maturovalo u nás 466 absolventov. Stretávame sa s nimi aj po maturite a vieme, že mnohí sú v živote naozaj úspešní – pracujú ako právnici, lekári, ekonómovia či špecialisti na informačné technológie.

Viacerí z nich študovali po maturite v zahraničí, najmä v Taliansku. Do Šaštína sa radi vracajú, veď je to pre nich viac ako škola, strávili tu nezabudnuteľné štyri roky života.

15. októbra 2011 plánujeme osláviť 20. výročie vzniku gymnázia. Veríme, že pôjde o veľkolepú udalosť – očakávame našich bývalých žiakov, hostí z cirkevného i spoločenského života. Najskôr chceme poďakovať za uplynulých 20 rokov počas svätej omše v Bazilike Sedembolestnej, potom pozývame hostí na slávnostný program do našej telocvične a všetko vyvrcholí recepciou.

Pri príprave tohto podujatia nám veľmi pomáhajú bývalí žiaci našej školy – dnes už dospelí ľudia. Sú združení v spoločenstve, ktoré sa označuje ako exallievi - bývalí saleziánski chovanci. Plánujeme vydať aj publikáciu, ktorá bude mapovať históriu gymnázia. Počas tohto školského roku sa uskutoční i niekoľko sprievodných akcií – napríklad podujatie pre žiakov základných škôl Boj o pevnosť Shasward.

Máte v škole krúžky záujmovej činnosti?

Záujmová činnosť je sústredená najmä v školskom internáte. Je pre nás dôležité, aby mladí ľudia prežívali svoj voľný čas aktívne. Veľmi obľúbené sú najmä športové krúžky – napríklad hokejbalový, florbalový, futbalový či posilňovňa. Tento rok začíname aj so športovým krúžkom pre dievčatá.

Pri gymnáziu už niekoľko rokov funguje šachový klub. Mladí umelci sa zdokonaľujú v speváckom zbore, učia sa hrať na gitare. Chlapci sa radi učia pracovať aj s modernými multimédiami, nahrávajú videá, spracúvajú ich, tvoria vlastné videoklipy a podobne.

Počas štvorročného štúdia žiaci navštívia Taliansko. Prichádzajú na miesta, kde patrón našej školy sv. Ján Bosco rozbehol svoje dielo. Obľúbené sú aj exkurzie do Poľska.

Počas celého roka sa u nás čosi deje. Tretiaci pripravujú pre prvákov imatrikulácie, štvrtáci si pred maturitnou záťažou užijú v novembri stužkovú slávnosť. Na takzvanom Cecilfeste sa predstavujú dievčatá a chlapci, ktorí majú hudobný či tanečný talent.

Pred Vianocami zasadneme ako jedna rodina k štedrovečernému stolu, hoci pár dní vopred. Počas školského roka máme rôzne turnaje – hokejbalové, florbalové, futbalové. Veríme, že do nášho gymnázia si nájdu cestu ďalší chlapci a dievčatá a uvidia, že škola nemusí byť iba o učení a o strese.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 132
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 7 974
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 363
 4. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 5 542
 5. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 267
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 982
 7. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 174
 8. Držanie peňazí na bežnom účte robí Slovákov chudobnejšími 1 850

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Vrchhora, priehrada Veľké Uherce
 2. Robert Štepaník: diel 72 - rubrika: moje najhranejšie v máji 2022
 3. Petronela Čellárová: Čo sa vlastne stalo
 4. Ján Valchár: Toto už je asi tretia svetová
 5. Tupou Ceruzou: Pohodoví fašisti
 6. Vladimír Krátky: Ch o b o t i n y slovenské ( I. )
 7. Ingrid Tkáčiková: VšZP rodičom pre dieťa ,,naškrabká“ 30 eur ročne na strojček na zuby
 8. Věra Tepličková: Sestry v akcii alebo Keď už blázinec, tak ako u nás v školstve
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 123 091
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 079
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 990
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 8 686
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 386
 6. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 202
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 3 987
 8. Jozef Tittel: Psychológia investovania 2 641
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Jiří Ščobák: Prinesú nám inovácie v bankovníctve niečo dobré? Nie sú základné poplatky v slovenských bankách prehnané?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Väznica v Leopoldove

Ich prácou nie je len stráženie, ale v rovnakej intenzite sa kladie dôraz aj príprave na zaradenie väznených osôb do života bez opätovného páchania trestnej činnosti.


2 h
Ilustračná fotka

Medzi nimi sú aj úmyselné zapálenia.


TASR 11 h

Polícia riešila alkohol za volantom v Trnave aj Skalici.


15 h

Poznáme výhercov veľkej záhradkárskej súťaže.


17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Takmer 90 km dlhá cyklotrasa vedie horským prostredím s výhľadmi na Kráľovu hoľu.


7. aug

Ani v oblastných futbalových súťažiach nebola núdza o zaujímavé zápasy.


a 1 ďalší 7. aug

Mesto v odvolaní spochybnilo výpoveď svedka.


21 h

Náklady za múku, ryžu alebo olej súpli prevádzkam o tristo percent.


24 h

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Vrchhora, priehrada Veľké Uherce
 2. Robert Štepaník: diel 72 - rubrika: moje najhranejšie v máji 2022
 3. Petronela Čellárová: Čo sa vlastne stalo
 4. Ján Valchár: Toto už je asi tretia svetová
 5. Tupou Ceruzou: Pohodoví fašisti
 6. Vladimír Krátky: Ch o b o t i n y slovenské ( I. )
 7. Ingrid Tkáčiková: VšZP rodičom pre dieťa ,,naškrabká“ 30 eur ročne na strojček na zuby
 8. Věra Tepličková: Sestry v akcii alebo Keď už blázinec, tak ako u nás v školstve
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 123 091
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 079
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 990
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 8 686
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 386
 6. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 202
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 3 987
 8. Jozef Tittel: Psychológia investovania 2 641
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Jiří Ščobák: Prinesú nám inovácie v bankovníctve niečo dobré? Nie sú základné poplatky v slovenských bankách prehnané?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu