TRNAVA. Upozorniť na význam mokraďových ekosystémov, ich dôležitosť pre vodné hospodárstvo, výmena informácií, skúseností, riešenie špecifických problémov regiónu, ako aj vyzdvihnutie potreby úspešnej spolupráce medzi rôznymi sektormi spoločností, správcami mokradí a súkromnými podnikateľmi, aj toto sú ciele a témy 7. stretnutia strán Ramsarského dohovoru. Povedal to minister životného prostredia József Nagy, ktorého pozvanie prijalo 110 zástupcov zo 40 štátov takmer všetkých zmluvných krajín Ramsarského dohovoru.
Chránia aj pred výkyvmi počasia
Minister vyzdvihol, že Slovensko prihlásilo doteraz 14 mokradí do medzinárodného zoznamu. Ako príklad uviedol, že zaujímavou lokalitou sú podzemné mokrade na slovensko-maďarskej štátnej hranici v Domici.
"Mokrade nechránime len preto, že sú to krásne miesta, alebo poskytujú miesto pre vzácne živočíchy a rastliny, ale mokrade zabezpečujú aj veľmi významné prírodné zdroje pre spoločnosť a ekonomiku," zdôraznil Nagy. Pripomenul, že mokrade čistia vodu, sú zdrojom potravín a zabezpečujú aj ochranu pred katastrofickými výkyvmi počasia.
"Na štvordňové európske regionálne zasadnutie Dohovoru, ktoré sa začalo dnes, prišiel medzi inými aj námestník generálneho tajomníka Ramsarského dohovoru Nicholas Davidson a radca pre Európu Tobias Salathé," povedal minister.
Na programe je prezentácia 10-ročnej spolupráce v rámci trilaterálnej ramsarskej platformy pre trojstrannú ramsarskú lokalitu na území Českej republiky, Rakúska a Slovenska, hodnotenie implementácie dohovoru, ale aj oslava 40. výročia podpísania dohovoru.
Príprava na zasadnutie v Bukurešti
Podľa Nagya definovanie priorít pre nadchádzajúce obdobie a tvorba stanovísk k témam blížiacej sa celosvetovej konferencie zmluvných strán bude tiež témou európskeho zasadnutia.
"Európske regionálne zasadnutie Ramsarského dohovoru bude významnou príležitosťou pre prípravu budúcoročného 11. celosvetového zasadnutia zmluvných strán dohovoru (COP 11) v Bukurešti, ktoré sa bude niesť v duchu témy Mokrade, cestovný ruch a rekreácia," spresnil minister.
Dodal, že na stretnutie v Trnave prišli okrem zástupcov zmluvných strán Ramsarského dohovoru v Európe aj kontaktné osoby členských krajín pre vedeckú a odbornú činnosť dohovoru aj medzivládne a mimovládne organizácie, zástupcovia vedeckých inštitúcií, odborníci na mokrade a pozorovatelia.
Zúčastnia sa aj zástupcovia Hospodárskej komisie OSN pre Európu (UNECE), Svetovej organizácie OSN pre turizmus, Strediska pre svetové dedičstvo UNESCO a ďalší významní hostia.
Ubudajúci vtáci zalarmovali aktivitu
Minister podčiarkol, že Ramsarský dohovor je medzivládny dohovor, ktorý vytvára rámec pre medzinárodnú spoluprácu pri ochrane a využívaní mokraďových biotopov. "Jedným z hlavných impulzov pre vytvorenie dohovoru bol už začiatkom 60. rokov alarmujúci pokles početnosti populácií mnohých druhov vodných vtákov," zdôraznil.
Dohovor má v súčasnosti 160 zmluvných strán. V Zozname mokradí medzinárodného významu je zapísaných viac ako 1950 mokradí, ktoré zaberajú celkovú plochu vyše 190,1 milióna hektárov. Slovenská republika vstúpila do Ramsarského dohovoru pred 20 rokmi.