TRNAVA. Okrem Synagógy- centra súčasného umenia na Halenárskej ulici má Trnava ešte jednu, takzvanú Malú synagógu na Haulíkovej. Od seba ich delí približne sto metrov.
„Dve synagógy vedľa seba nenájdete nikde na svete. Väčšinou sa tie menšie zbúrali,“ hovorí na úvod Norbert Šlachta, galerista a prevádzkovateľ Max Gallery v Malej synagóge.
Podobný osud zrejme čakal aj na Malú synagógu, pretože objekt desiatky rokov chátral. Priestory boli opustené a zdevastované. Zachránila ju zmena vlastníka. Po trojročnej kompletnej rekonštrukcii ju otvorili začiatkom tohto leta.
Predviedlo sa tu už viacero umelcov, hudobníkov, fotografov či sochárov. Minulý týždeň zaujal koncert Jany Andevskej. Samotnú speváčku netradičná koncertná sála príjemne prekvapila.
Najbližšie sa chystá expozícia známeho fotografa Fedora Nemca. Do povedomia sa dostávajú aj štvrtkové stretnutia priateľov umenia. „Celý program vzniká spontánne. Základom je, aby šlo o spoločensko- kultúrnu akciu, ktorá priláka ľudí,“ tvrdí Šlachta.
Podľa jeho slov, Trnava bola vždy významným kultúrnym mestom. „A je aj v súčasnosti. Problémom je však informovanosť. Kultúrnych akcií je v meste dosť, ale o väčšine z nich sa nevie,“ myslí si. Všetky „stretnutia“, ktoré sa tu doteraz odohrali, hodnotí Šlachta pozitívne. „Každú akciu považujem za úspešnú. Vždy nás to posúva ďalej,“ dodáva.
Autor: PB