TRNAVA. V minulom roku mesto zaplatilo za likvidácie nelegálnych skládok viac ako 63-tisíc eur. Za najproblematickejšie miesta, kde sa opakovane objavujú, možno považovať Coburgovu ulici, Park Janka Kráľa či sídlisko Linčianska. Odpadky sa hromadia pri zberných dvoroch či pri výpadovkách z mesta.
Skládky mapujú priebežne
„Výskyt nepovolených skládok odpadu sa zisťuje a mapuje priebežne počas celého roka. Zároveň sa monitorujú miesta s opakovaným výskytom takýchto smetísk,“ informuje Alena Dostálová z Mestského úradu v Trnave. Riešia vlastné podnety, preverujú aj oznámenia od občanov. V letnom období sa ľudia najčastejšie zbavujú stavebného odpadu z rekonštrukcií domov či bytov. Nechýba ani drobný či objemný odpad z domácností.
Na likvidáciu čiernych skládok mesto vyčlenilo menej peňazí ako vlani. Zatiaľ čo v predchádzajúcom roku to bolo viac ako 63 tisíc eur, tento rok plánujú minúť približne 36 tisíc eur, čo je približne o 27 tisíc eur menej.
Policajti sú prísni
„Náklady na odstraňovanie divokých skládok na území mesta Trnava za prvý polrok dosiahli výšku 18 641 eur. To predstavuje 53,26 percent nákladov z celkovej plánovanej sumy na odstraňovanie skládok na rok 2011,“ hovorí Peter Novák z MsÚ Trnava.
Mestskí policajti sa týmto priestupkom vo zvýšenej miere venujú aj v letnom období. „V prípade priaznivého počasia a možností využívame skútre, ktoré sú určené na okrajové časti mesta, akou je napríklad Kamenný Mlyn,“ tvrdí Dušan Štibrányi, zástupca náčelníka MsP Trnava. Podľa jeho slov, k zníženiu počtu prípadov nepovolených skládok by stačila iba väčšia ohľaduplnosť občanov.
Podľa zákona, fyzickej osobe môžu policajti vyrubiť pokutu do 165 eur, právnickej osobe až do 6638 eur.