JASLOVSKÉ BOHUNICE. O novom systéme varovania a vyrozumenia ako aj o príčinách spustenia falošného radiačného poplachu v bohunickej atómke sme sa rozprávali s marketingovým manažérom spoločnosti Telegrafia Matejom Furdom.
Spoločnosť Telegrafia modernizuje v JE Jaslovské Bohunice systém varovania a vyrozumenia osôb. Pri jeho skúške sa spustil poplach, ktorý vystrašil tisícky obyvateľov. Ako k chybe došlo?
- Komplexný varovný systém všeobecne pozostáva z dvoch samostatných subsystémov. Prvý subsystém je varovný, ktorý slúži pre vysielanie akustickej varovnej správy. Druhým je monitorovací subsystém, ktorý monitoruje koncentráciu nebezpečnej látky. V prípade, že dôjde k prekročeniu jej koncentrácie, dá pokyn varovnému subsystému, aby zaistil varovanie obyvateľov.
Tieto dva subsystémy musia byť podľa platnej legislatívy prepojené v poloautomatickom režime. To znamená, že v prípade zaregistrovania rádioaktivity je automaticky aktivovaný varovný subsystém. Ten sa pripraví na varovanie, ale poskytne ešte obsluhe čas na zrušenie aktivácie sirén, aby sa predišlo falošným poplachom. Ak obsluha v stanovenom čase nezareaguje, aktivujú sa sirény.
Momentálne sa modernizácia varovného subsystému nachádza vo fáze testovania prepojenia medzi monitorovacím a varovným subsystémom. Je na to presne stanovený postup, podľa ktorého mal byť riadiaci softvér varovného systému nastavený tak, aby po pokyne z monitorovacieho subsystému neaktivoval sirény. Bohužiaľ, chybou nastavenia sa stalo, že aktivácia sirén pre určité sektory nebola zablokovaná a po pokyne z monitorovacieho systému došlo k ostrej aktivácii sirén v týchto sektoroch. Len čo si pracovníci vykonávajúci testovanie uvedomili, čo sa stalo, vyslali na sirény príkaz na zastavenie, no bohužiaľ sirény už stihli odvysielať kolísavý tón po dobu asi jednej minúty.
Je možné, že sa bude podobná situácia v budúcnosti ešte opakovať?
- Pod pojmom budúcnosť je potrebné rozlišovať dve etapy. Prvá je etapa do ukončenia modernizácie varovného systému a druhá po jeho odovzdaní do riadnej prevádzky. Naša spoločnosť vyrába a realizuje varovné systémy už viac ako pätnásť rokov pre rôzne typy zákazníkov po celom svete. Tieto systémy slúžia na varovanie proti rôznym typom ohrozenia. Od Francúzskej Polynézie a ďalších ostrovov pred tsunami, Austrálie proti požiarom v buši, štátov Južnej Ameriky proti zemetraseniam a tsunami, až po mnohé štáty Európy proti chemickému ohrozeniu, povodniam, požiarom a podobne. Niečo podobné sa nám ani naším partnerom zatiaľ ešte nestalo. To, že sa to stalo doma a na tak významnom projekte, mrzí o to viac.
Opatrenia na zamedzenie výskytu podobnej situácie v budúcnosti sa realizujú v dvoch fázach. Prvé, okamžité opatrenia, nasledovali hneď po aktivácii a ďalšie opatrenia, ako je opätovaná revízia všetkých postupov a opätovné preškoľovanie pracovníkov ešte pokračujú. Momentálne sú pozastavené všetky práce, pri ktorých by mohlo dôjsť k aktivácii sirén. Po odovzdaní systému do užívania preberú zodpovednosť za obsluhu pracovníci Slovenských elektrární s tým, že my ako dodávateľ stále nesieme zodpovednosť za prípadné poruchy.
Nie je mi zo sveta známy prípad, aby došlo k samovoľnému spusteniu varovného subsystému na základe jeho vnútorného zlyhania. Spoľahlivosť je pri tomto type zariadení na prvom mieste, takže pravdepodobnosť spustenia obdobného falošného poplachu v budúcnosti je naozaj minimálna.
Kto a ako bol o falošnom poplachu informovaný?
- Odbory civilnej ochrany, ktoré riadia riešenie mimoriadnych udalostí v obciach, boli informované okamžite po udalosti priamo zo strany Slovenských elektrární. Je tiež pravda, že Slovenské elektrárne naozaj poplach nespôsobili a bohužiaľ naše komunikačné kanály na starostov sú zase veľmi obmedzené, takže nie ku každému sa informácia dostala včas. Súčasťou projektu modernizácie varovného systému je však aj informačná kampaň pre starostov, aby mali všetky potrebné informácie ešte pred uvedením systému do ostrej prevádzky, takže v rámci tejto kampane im budeme môcť aspoň dodatočne vysvetliť situáciu a dať odpovede na všetky prípadné otázky.
Aký je rozdiel medzi starým typom mechanických sirén a v súčasnosti inštalovanými modernými elektronickými sirénami?
- Rozdielov je mnoho. Zjednodušene povedané, stará mechanická siréna je niečo podobné ako zvonček na dverách. Stlačíte vypínač a ona začne húkať. Ak nastane skrat v ovládacom kábli, napríklad vplyvom vlhkosti, tiež začne nechcene húkať. Pokiaľ dodávka elektrického prúdu vypadne, čo sa pri mimoriadnej udalosti nezriedka stane, je mechanická siréna nepoužiteľná a ak aj v ideálnych podmienkach funguje, tak dokáže reprodukovať iba tóny o určitej frekvencii alebo kolísavé tóny.
V porovnaní s tým moderná elektronická siréna predstavuje veľmi spoľahlivý a efektívny varovný prostriedok, ktorý dokáže vďaka zálohovaniu batériami pracovať aj po výpadku elektrického prúdu. Funkčnosť jednotlivých modulov sirény je priebežne diaľkovo kontrolovaná.
Elektronická siréna umožňuje reprodukovať štandardné varovné tóny, prednastavené hlasové správy nahraté vo vnútornej pamäti, prípadne z nejakého externého prehrávača, alebo dokonca aj hlasovú správu v reálnom čase z mikrofónu alebo povedzme mobilného telefónu kompetentnej osoby.
Takže v prípade mimoriadnej udalosti začnú sirény nielen húkať, ale po varovnom signále môže nasledovať aj hlasová správa, ktorá bude obyvateľstvo konkrétne informovať o tom, čo sa stalo, čo majú robiť a prípadne kam majú ísť. Sirény sa dajú v závislosti od ich vybavenia aktivovať minimálne dvoma nezávislými spôsobmi.