PIEŠŤANY. Lodenica v autokempe v Piesťanoch má vraj byť rozlúčkou s letom. I keď len reklamný slogan usporiadateľov, predsa len prorocké slová, ktoré sa splnili do bodky. Väčšiu časť programu sprevádzali horúčavy, k sobotnému večeru vystrašila organizátorov búrka, ktorá sa okolo Piešťan krútila a pre ktorú posunuli vystúpenie skupiny Arzén. Leto po polnoci skončilo.
V Terchovej si na nich zvykajú už 27 rokov
Proti Arzénu, ktorý v hudbe kombinuje prvky folklóru a tvrdého rocku, sa v sobotu spriahli nebesá. Huslista po príchode zistil, že sa mu od tepla rozlepili spoje na husliach a nemá na čom hrať. Keďže na Lodenici prišli chlapci zahrať akustickú verziu svojich piesní, absencia dôležitého nástroja hrozila „prúserom“. A ako na potvoru, skupiny s husľami už odišli domov. Po chvíli paniky a zháňania nástroja sa napokon našiel dobrý človek, ktorý arzénistom jedny husle požičal. Vzápätí ich do VIP stanu k pivu vyhnali správy meteorológov o spomínanej búrke.
Spevák Jaro Gažo to celé vzal s úsmevom a s novinármi sa podelil so svojimi skúsenosťami, keď mu vyčítajú, že przní folklórnu hudbu. „Na úplne prvý koncert v Terchovej prišiel ortodoxný človiečik a trochu pripitý zvolal: „V Terchovej som toto ešte nevidel!“ Žiaľbohu, vydržalo mu to doteraz. Hlavne v počiatkoch sme zažívali neprajníkov, ale nakoniec to dopadlo tak, že folklórne súbory dnes vystupujú s našimi pesničkami. Viem o dvoch alebo troch ďaľších kapelách, ktoré hrajú naše pesničky – no skrátka, ak má skupina vlastné „revival bandy“, je to krásne,“ myslí si Gažo. Pred siedmimi rokmi boli vraj jedinou rockovou kapelou na country festivale Lodenica, dnes už sa rozdiely medzi hudobníkmi stierajú.
Interpretov country ubúda a majú elektrické gitary
Pre moderátora programu Róberta Kajzera sú Piešťany posvätným mestom. Tu sa odohrali dva najzávažnejšie zlomy v jeho kariére. „Prvá vec bola, keď Ivan Krajíček natáčal silvestrovské Gala Repete a pozval nás sem. V Dome kultúry to bolo napchaté divákmi a bol to náš prvý výraznejší úspech. No a druhý zlom bol, keď nás na nejakej firemnej akcii v Piešťanoch Oliver Andrássy zavolal účinkovať do Dereša a napokon naša spolupráca trvala 8 rokov,“ smeje sa humorista Kajzer.
Nebyť toho, možno by dodnes s kolegom Petrom Melušom hrali trampské pesničky niekde v topoľčianskych krčmách. Kolegovi Melušovi v súvislosti s kúpeľným mestom ale napadla iná vec. „Piešťany mám zakódované ako miesto, kde bol za socializmu Tuzex s naozajstnými džínsami. Tu som si zohnal prvé rifle. Naozajstná Mekka odievania pre mladého trampa,“ hovorí Meluš, ktorý inak z rukáva sype názvy a mená obľúbených country skupín a hudobníkov.
Lodenica už ale dnes veľmi nie je o typicky „americkej“ country ako v minulosti, väčšina hudobníkov na veľkom pódiu hrá rôzne štýly skombinované s domácim folkom. „Teraz sa všetko rozširuje, starí hudobníci, čo hrali na akustických nástrojoch majú dnes všetko elektrické,“ myslí si Meluš. Jeden z organizátorov festivalu podotkol, že čisto country podujatie je ťažké zorganizovať – interpreti pomaly vymierajú a vystupujú stále tie isté tváre.
Vtipy radšej skúša najskôr na kamarátoch v krčme
Mimochodom, jednou zo zvláštností festivalu bolo, že sa na jednom mieste stretli veteráni, ktorí voľakedy začínali v rovnakom čase. Napríklad Arzén či Richard Müller hrajú 27 rokov, Slniečko a Fleret sú na scéne už 28 rokov, Lenka Filipová je na tom tiež podobne. Čechomoristi hrajú spolu „iba“ 24 rokov. A Ivan Mládek hral verejne ešte pred tým, než k nám vtrhli Sovieti v roku 1968.
Dnes už mu ťahá na sedemdesiatku a od množstva práce nevie kam skôr skočiť, týždenne napíše dva diely seriálu. Jeho recept ako zabezpečiť, aby sa ľudia smiali, je jednoduchý. Svoje vtipy a anekdoty skúša na kamarátoch v krčme. „Na toto som strašne opatrný, takže sa mi nestáva, že z pódia odchádzam do ticha, čo je najhoršia vec pre baviča. A už som starší a viem, čo asi zaboduje a čo nie. Piešťany poznám od svojich piatiach rokov, môj otec bol veľký fanúšik cestovania po Slovensku a často ma sem brával. Po koncerte nejdeme domov, zdržíme sa tu v meste až do zajtra,“ povedal Mládek.
Jediná piešťanská kapela nemusela cestovať
Oproti spomínaným starým hudobníkom sú členovia skupiny Hrdza z prešovského regiónu naozajstní benjamínci. Ich speváčka Veronika Šoltysová-Rabadová priznala, že Lodenica je pre nich definitívna bodka za letom, viac letných koncertov v pláne už nemajú. Ostatní hudobníci naznačili, že leto síce už doznieva, ale do klubov sa dostanú možno až koncom septembra.
Mladou skupinou je aj etno-beatová kapela Družina, hoci hrajú už desať rokov. Speváčka Danka Ferienčíková povedala, že za uplynulú dekádu pochodila veľa festivalov. „Najväčšie publikum sme mali 10-tisícové, keď sme robili predskokanov Čechomoru. Názov Družina vznikol, pretože sme takí družní. Niekto poznamenal, že sme ako Timurova družina. Rozumieme si spolu, nie je to len o tom, že si občas spolu zahráme, stretávame sa aj v súkromí,“ prezradila Ferienčíková.
Ako jediná domáca kapela vystúpila formácia Slniečko. Frontman Peter Remiš poznamenal, že tentokrát aspoň nemuseli dlho cestovať. „V hľadisku vidím samé známe tváre. Kalendár v lete sme malý úplne plný, každý víkend sme hrali, občas aj dva tri-krát. Nepokladám Piešťany za kultúrne mŕtve mesto ako si to ľudia často myslia. Môj názor je opačný, že ľudia sú možno presýtení podujatiami. Náš basista je profesionálny muzikant a učiteľ hudby. Harmonikár je poštár, bubeník je realitný maklér a ja som učiteľ angličtiny,“ ukončil debatu Remiš ponáhľajúci sa po Lodenici na iný koncert.
Sobota popoludní a ľudia sa ešte slnia pred veľkým pódiom.
A vraj country mladých dnes už neláka. Predsa len má svoju budúcnosť.
Diváci pred domácou kapelou Slniečko, ktorej názov málokto vyslovuje celý.
Diváci počas prestávky medzi dvomi vystúpeniami. Hudobníci ladia nástroje.
A opäť diváci. V diaľke na pódiu práve vystupuje Družina v etno kostýmoch.
Skupina Arzén prišla zahrať "unplugged" verziu svojej dlhoročnej tvorby.
Kajzer&Meluš, zabávači, ktorí v Piešťanoch našli svoju kariéru a prvé rifle.